men ontvangen met koffie, gevolgd door een rondleiding door enkele fabrieksafde- lingen. Tussen de middag was er een kof fietafel, daarna werden nog enkele afdelin gen bezocht, de dag werd afgesloten met thee en een film. Nadat iedere deelnemer een boekje over het bedrijf had gekregen vertrok men om 16.30 uur huiswaarts. Ook vrouwenorganisaties uit Vlissingen namen aan deze excursies deel. De rondleidingen werden in september 1968 beëindigd. Personeel Aan het winkelpersoneel werden de nodige eisen gesteld. De eerste twee maanden wa ren proeftijd, na opleiding en bij geschikt heid kreeg men een vaste aanstelling. In de jaren zestig kreeg iedere nieuwe winkel juffrouw het boekje Welkom juffrouw met daarin een welkomstwoord van de hoog ste baas. Het bevatte wenken hoe een vak gevuld moest worden en hoe de klant te benaderen. Ook werden gedragsregels op gesomd zoals op tijd komen, verzorgd ui terlijk, warenkennis, attent zijn, correct en beleefd optreden, goed advies geven bij- voorbeeld over recepten, niets opdringen. Tijdens de opleiding kreeg een nieuwkomer instructies van de hoofdjuffrouw of winkel chef. Naar de Lange Zelke Na deTweede Wereldoorlog ontstonden nieuwe ideeën over de vormgeving van bin nensteden. Licht, ruimte en brede straten waren het parool, zo nodig moesten gebie den die daaraan niet voldeden worden ge sloopt. In veel steden draaide de sloopkogel overuren, grachten werden gedempt, oude wijken afgebroken en straten verbreed. Ook een deel van de Vlissingse binnenstad ging op de schop. Begin 1957 keurde de ge meenteraad een krediet goed voor een ont- werpsaneringsplan voor een gebied omslo ten door de Walstraat, Vrouwestraat, Oude Markt, Kromme Elleboog, Noordstraat en Kolvenierstraat. Deze locatie moest ge transformeerd worden tot een modern win kel- en woongebied. Het duurde nog enkele jaren voor met de bouw van de eerste winkel werd begon nen. In de loop van 1962 werd grond voor een Hema bouwrijp gemaakt, in novem- De zuidzijde van de Lange Zelke na sanering. Op de voorgrond warenhuis de Hema, daarachter supermarkt De Gruyter, kledingzaak Kreymborg, de snoepwinkel van Jamin en schoenenzaak Van Haren, ca. 1966. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Collectie Foto Dert) 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 20