Goed lopende eerste jaren Koffiehoek van supermarkt De Gruyter in de Lange Zelke, hoek Marktstraat, 1971. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) vleeswaren, er was een slagerij, een patis serie met koffiebar en in het midden een apart vak voor koffie, verder schappen met De Gruyterartikelen. Vooral zaterdag 11 juni liep het storm, leidster juffrouw Van Gelderen en haar medewerkers hadden de handen vol. Jammer dat een kassa die dag niet functioneerde. Hinderwet Een maand voor de opening was een ver gunning aangevraagd voor het oprichten en in werking houden van een supermarkt met een aantal elektromotoren voor de koelin stallaties en airconditioning. Buurman Kreymborg diende een bezwaar schrift in met klachten over lawaaierige elektromotoren, vooral in de avonduren, en afval aan de achterkant. Ook werd de ach teruitgang van Kreymborg vaak versperd door fietsen van klanten van de super en werd afval en emballage niet opgeruimd Op 19 februari 1967 hield de gemeente een hoorzitting waar niemand verscheen. De Directeur Gemeentewerken onderzocht de klacht van Kreymborg en achtte het geluidsniveau aanvaardbaar, ook de si tuatie rond het afval was inmiddels sterk verbeterd. Met inachtneming van enkele voorwaarden stelde hij voor de vergunning te verlenen. Nadat ook de brandweer zijn zegje had gedaan werd de vergunning ver leend, de winkel was toen al geopend Maandagmiddagsluiting Tot begin 1966 was voor Vlissingse winkels een verplichte halve dagsluiting, verdeeld over twee dagen, van kracht. De meeste winkeliers voelden wel voor een uniforme maandagmiddagsluiting. De gemeenteraad gaf fiat aan zo'n rege ling voor 296 winkels, 91 diverse winkels werden vrijgesteld van sluitingsplicht. De regeling ging op 16 mei 1966 in en gold onder andere voor levensmiddelenwinkels. Al snel bleek dat De Gruyter zich niet aan de regeling hield en op maandagmiddag open was De Vlissingse Middenstandscentrale klaag de bij B W die op hun beurt de Commis saris van Politie om advies vroegen. Die antwoordde dat de economische politie rechter daarover moest oordelen. Of en welk oordeel is uitgesproken kon niet wor den vastgesteld. De Lange Zelke werd druk bezocht en ook De Gruyter profiteerde daar van. Grote trekpleister was onder andere de koffiebar waar klanten na het winkelen neerstreken. Ook non food zoals cosmetica en grammo foonplaten trok kopers aan. In het zomerseizoen was het alle hens aan dek. Aan het begin van het jaar werd voor mei tot september een inkoop- en bezet- 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 22