Koningin Mathilde en de Lampsins? Tatjana V. Lebedeva Jan C. Bliek Filip van België, en de vroegere reders- en koopmansfamilie Lampsins iets met elkaar gemeen? Het zou kunnen, want bij literatuur onderzoek naar hun voorouders werd de volgende stamreeks ontdekt.1 Hebben koningin Mathilde, getrouwd met koning Familie d'Udekem d'Acoz Mathilde d'Udekem d'Acoz, geboren in 1973 te Ukkel, is een dochter van graaf Patrick d'Udekem d'Acoz en de Poolse gra vin Anna Maria Komorowska. Haar voorouders van vaderszijde zijn tot de 15e generatie: - Suzanne van Outryve d'Ydewalle ge trouwd met Charles d'Udekem d'Acoz, - Madeleine de Thibault de Boesinghe getrouwd met Clément van Outryve d'Ydewalle, - Désiré de Thibault de Boesinghe ge trouwd met Marie-Isabella Frennelet, - Joseph de Thibault de Boesinghe ge trouwd met Adelaide van Hamme, - Frangoise Pecsteen de Swevezeele ge trouwd met Joseph de Thibault de Boe- singhe, - Jean Pecsteen de Swevezeele getrouwd met Marie-Jeanne de Hooghe, - Frangoise van den Abeele getrouwd met Jean-Frangois Pecsteen, - Jean van den Abeele getrouwd met Jeanne-Rose Bonduwe, - Francisca van Haveskerke getrouwd met Adolphe van den Abeele, - Jacques van Haveskerke, baron van Wingene, getrouwd met Marie-Constance Semple, - Livina van Haveskerke getrouwd met Louis van Haveskerke, baron van Winge ne, - Adriana Luucx getrouwd in 1617 met rid der Jacques van Haveskerke, - Maria Lampsins, getrouwd rond 1600 met Adriaen Luucx (heer van Zwevezele). Maria Lampsins kan dus één van de voor ouders van koningin Mathilde zijn. Deze Maria, geboren rond 1575, was een herbergiersdochter uit De Klocke, een her berg naast de kasteeldreef op de markt van Zwevezele.2 Haar vader was Marijn (de jonge) Lampsin. Zij moet een zeer spe ciale persoonlijkheid zijn geweest, omdat ze er in slaagde te trouwen met iemand van adel. En Adriaen, die op het kasteel van Zwevezele woonde, zal bij het passe ren van de herberg bezweken zijn voor haar charmes. Door haar huwelijk kreeg ze de titel 'dame van Zwevezele' en kwam ze ook in het bezit van een wapenschild met een afbeelding als toespeling op haar familie naam. Ze heeft het wapen dus niet geërfd, het is speciaal voor haar ontworpen.3 Het wapen is omschreven als: In goud een lam dragend een kruis van keel (is rood) waaraan een pennoen met een kruis van keel; een zoom van goud met koeken van keel. Dit wapenschild werd gevonden in het Fonds Thibault in het Rijksarchief van Brugge. Al in 1604 overlijdt haar man Adriaen en Maria erft al zijn bezittingen. Uit hun hu welijk was wel een erfgename geboren, namelijk Adriana Luucx die trouwt met rid der Jacques van Haveskerke, zoals eerder in de stamreeks aangegeven. Tot hier de voorouders van koningin Mathilde. Familie Lampsins De familienaam Lampsins kwam veel voor in Zwevezele en omgeving. Verschillende families waren eigenaar van hun hofstede en landbouwgrond, wat zeer uitzonder lijk was in de tijd van adel en leenheren. Zo was daar ook Lieven Lampsins, gebo ren in het begin van de zestiende eeuw te Oostende, of in de directe omgeving daar van, die trouwde met een zekere NN. van Haveskerke. Ook die familienaam kwam 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 24