Lieven Lampsins4 (Collectie muZEEum) veel voor in West-Vlaanderen. Het was een oudadelijk geslacht dat al in de twaalfde eeuw voorkwam. Het echtpaar Lampsins-Van Haveskercke is in Vlissingen niet onbekend, want boven staande geschilderde portretten hangen in het Zeeuws maritiem muZEEum. Het zijn tot nu toe de oudst bekende voor ouders van de reders- en koopmansfamilie Lampsins.6 Hun zoon Cornelis Lampsins, geboren in 1540 te Oostende, trouwde in 1568 te Oostende met de burgemeestersdochter Maria Meunincx. Deze Cornelis was op 20-jarige leeftijd al schepen van Oostende en in 1577 burgemeester van die stad. Het moet een familie van aanzien zijn geweest. Hij en zijn vrouw hadden in de omgeving van Oostende grondbezittingen, waarop zij omstreeks 1610 nog aanspraak deden gel- den.7 Het was de periode van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) en in die tijd verhuis den honderden rijke Vlamingen, wegens het verval van de handel, gepaard met gods dienstonverdraagzaamheid, naar het noor den. Zo ook Cornelis met zijn vrouw en kin deren, die omstreeks 1584 naar Vlissingen verhuisden, hun ouders en verdere familie achterlatend. NN. van Haveskercke (vermoedelijk)5 (Collectie muZEEum) Hun zoon Jan Lampsins, geboren circa 1570 te Oostende, werd in 1597 poorter van Vlissingen en behoorde later tot de voornaamste reders en kooplieden van de stad. In 1614 was hij medeoprichter en be windhebber van de Noordsche Compagnie (walvisvaart). Hun kleinzoon Cornelis Lampsins, geboren in 1600 te Vlissingen, ook reder en koop man, liet in 1641 het Lampsinshuis op de Nieuwendijk bouwen. Tot hier de familie Lampsins uit Oostende/Vlissingen. Wat hebben zij gemeen De vraag is nu, hebben de voorouders van koningin Mathilde en de vroegere familie Lampsins uit Oostende iets met elkaar ge meen? Behoorden zij tot dezelfde familie? Het zou kunnen, want er zijn opvallende za ken die het doen vermoeden. Ten eerste: de afbeelding op het familiewa pen van Maria Lampsins (lam met vaandel) komt grotendeels overeen met de afbeel ding op de alliantiewapens van de familie Lampsins uit Oostende/Vlissingen. Ten tweede: op het portret van Lieven (Livinus) Lampsins en zijn vrouw staan al- Januari 2020 23

Den Spiegel | 2020 | | pagina 25