liantiewapens, waarvan het familiewapen van zijn vrouw (in goud een dwarsbalk van keel) grotendeels overeenkomt met het familiewapen van de adelijke families Van Haveskerke die in de stamreeks van konin gin Mathilde zijn omschreven. Familiewapen van Van Haveskerke.8 (Uitsnede) Tevens komt het wapen van de familie Van Haveskerke overeen met het wapen van de eerder vermelde gemeenten Wingene en Zwevezele. Ook dit wapen is omschre ven als in goud een dwarsbalk van keel. Zij heersten als enige familie over deze ge meenten. Ten derde: de grootvader van Maria Lamp- sins was Marijn (de oude), geboren circa 1512 en haar vader ook Marijn (de jonge) Lampsins, geboren circa 1540. Beiden wa ren tijdgenoten van Lieven Lampsins en zijn zoon Cornelis. Deze families woonden in Zwevezele respectievelijk in Oostende, of in de directe omgeving daarvan. Hemelsbreed liggen deze plaatsen nog geen 25 kilometer uit elkaar. Ook waren beide families eige naar van hofsteden en landbouwgrond. Het zou dus goed kunnen dat ze elkaar hebben gekend, of familie van elkaar waren. Ten vierde: Marijn (de jonge) uit Zwevezele had vier kinderen met de namen; Jan, Jacob, An(na) en de genoemde Maria. Cornel is uit Oostende had kinderen met dezelfde namen; Jan, Jacob, Lieven, Anna (Tanneken), Maria (Maeijcken) en Cornelis. Al deze kinderen zijn geboren tussen 1570 en circa 1590. Het kan toeval zijn, maar het kan ook zo zijn dat ze vernoemd zijn naar dezelfde familieleden. Het bovenstaande is natuurlijk geen af doend bewijs dat zij tot dezelfde familie be hoorden. Er zijn tot nu toe onvoldoende bronnen ge vonden die het kunnen bewijzen, maar toch Voorlopig is het dus een veronderstelling. TATJANA V LEBEDEVA is vrijwilligster van het Zeeuws maritiem muZEEum. JAN C. BLIEK is vrijwilliger van het Ge meentearchief Vlissingen. Beiden doen archiefonderzoek naar de fa milie Lampsins en hun koophandel met de noordelijke landen van Europa in de zestiende en zeventiende eeuw. Noten 1 Paul Lanssens, Geschiedenis van de Lanssens - Lansens - Lanssen - Lansen - Lamsens, 1460-2003, De Stam Zwevezele, 2003, p177. 2 Zwevezele is een deelgemeente van Wingene en ligt in West-Vlaanderen (B). 3 Afbeelding, www.lanssens.be 4 Bijschildering: alliantiewapen Lampsins-Van Haves- kercke. Kopie naar een postuum portret naar pendanten van vrije versies naar het portret door Rembrandt (1639) van Trip en zijn vrouw Alithea Adriaensdr. Op het alliantiewapen staat de tekst: d'Hr. Livinus Lampsins, geb: Jufv: van Haveskerke geb: (geboor tedata zijn niet aangegeven). 5 Bijschildering: alliantiewapen Lampsins-Van Haves- kercke wapen van geslacht Van Haveskercke). Kopie? Voorbeeld niet bekend; mogelijk vrij naar Rembrandt. Op het alliantiewapen staat de tekst: d'Hr. Levinus Lampsins, geb: Jufv: Van Haveskerke geb: (geboor tedata zijn niet aangegeven). 6 Zeeuws Archief: 475 Verzameling P.D. de Vos, inv.nr. 41cL, Geslacht Lampsins. Opmerking: Lieven had een zuster Godelive, getrouwd met Joos de Budt, licentiaat in de rechten. 7 F. Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen, Altorffer, Middelburg 1889. 8 www.racineshistoire.free.fr Alliantiewapen van Lieven Lampsins en NN. van Haveskerke. 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 26