muZEEumnieuws Karen Kroese Lofdicht ontdekt op het wiel van Michiel Op het touwslagerswiel van Michiel de Ruyter in het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen is per toeval een lofdicht ge vonden uit 1833. Het Zeeuws maritiem muZEEum wil een maquette laten maken van de lijnbaan waar Michiel de Ruyter in zijn jonge jaren aan het touwslagerswiel heeft gedraaid. Daarvoor moesten de exacte maten worden opgeno men van het originele touwslagerswiel. Vijf medewerkers waren er nodig voor de operatie. De een maakte de vitrine open, de ander zag haar kans schoon alles schoon te maken, de derde nam de maten op, gehol pen door de vierde, de vijfde medewerker schreef de maten op. Nu ze het wiel van veel dichterbij konden zien, bekeken de museummedewerkers de stukjes papier op het wiel met meer aandacht. Ze ontdekten er woorden in. Daar maakten ze foto's van. Die foto's zijn nader bestudeerd. Ronkende regels Uit het onderzoek blijken de flarden tekst op de stukjes papier onderdeel uit te ma ken van een lofdicht, in 1833 geschreven door de dichter Willem Hendrik Warnsinck (1782-1857). Hij heeft het lofdicht ge schreven na een bezoek aan het museum van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen in Middelburg. De directie van de Sociëteit der Lijnbaan de Concordia in Vlissingen heeft het wiel in 1812 overgedragen aan het Genootschap. Toen Nederland door Napoleon was inge lijfd, vond men het belangrijk om het wiel, waarmee de vaderlandse zeeheld zijn eer ste stuivers verdiende, te bewaren voor het nageslacht. Het leek op een demonstratie van vaderlandslievendheid tegenover de Franse autoriteiten. Restanten van het lofdicht op het touwslagers- wiel. (Foto muZEEum) Uitsnede. (Foto muZEEum) Bezoekers van het museum in Middelburg noemden het wiel vaak het hoogtepunt van de tentoonstelling. Het inspireerde sommi gen tot fraaie volzinnen of een lofdicht. De ronkende regels van Warnsinck zijn simpel weg op het wiel geplakt. In het boek Van Wijs en Waan, gepubliceerd bij het 250-ja- rige lustrum van het Zeeuws Genootschap, staat op bladzijde 28 een foto van het wiel, zoals het er toen uitzag. In 1925 is het wiel Januari 2020 25

Den Spiegel | 2020 | | pagina 27