in bruikleen overgedragen aan het stads bestuur van Vlissingen. Sindsdien is het in onze stad te zien. Onverholen trots Wat opvalt in het lofdicht is hoe onverholen trots de schrijver Warnsinck is op de zee held De Ruyter. In de eerste strofe bijvoorbeeld wordt de ijver van Michiel de Ruyter geroemd: De knaap, die, met bedreven ving 'ren, U, altijd snorrend, om deed sling'ren, Zag schaars genoeg zijn vlijt bekroond: Voor driepaar welbesteede dagen, Vermogt hij driepaar stuivers vragen; Werd de arbeid van een week beloond! Terwijl er nu ook verhalen rondgaan dat hij op de lijnbaan er met de pet naar gooide, omdat hij naar zee wilde. Zonder schroom noemt Warnsinck De Ruyter een zeeheld, sterker nog: Het was de grootste Held der aarde, Wiens hand eenmaal dat Wiel bewoog! Als knaap, in lagen stand geboren, Ging ligt zijn naam, met hem, verloren; Neen, Volken zeg'nen zijne asch. Zijn deugd heeft Hem zóó hoog verheven, En Ruyters naam zal eeuwig leven, Omdat Hij Held en Christen was. Kritischer Zo onverbloemd vererend zullen we tegen woordig niet snel iets over iemand zeggen. Maar juist daarom vindt het muZEEum deze poëzie zo interessant. Het verschaft inzicht over het perspectief op de geschie denis in een bepaalde periode. En laat zien Het touwslagerswiel nog duidelijk voorzien van het gedicht, ca. 1920; fotolichtdruk. (Zeeuws Archief, Collectie KZGW) hoe veranderlijk die blik is. Naast het ty pisch negentiende-eeuwse taalgebruik is de enorme verering voor De Ruyter opvallend. Dat is niet zo vreemd: nationalisme en na tievorming zijn immers kenmerkend voor deze periode. Tegenwoordig is de toon kri tischer, zeker als het om verering van histo rische helden gaat. Sommigen vragen zich zelfs af of de aanduiding 'Gouden Eeuw' nog wel kan. Hoe zullen we er over vijftig jaar tegenaan kijken? Het lofdicht ligt in boekvorm in de Konink lijke Bibliotheek in Den Haag. Het wiel van Michiel is aangewezen als be schermd cultuurerfgoed volgens de Erf- goedwet 2016 en het maakt vanaf dit voor jaar deel uit van de Canon van Nederland. 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 28