Sprookjesstad Vlissingen, Wibaut, het snoepje van de week en een koningin Aafke Verdonk-Rodenhuis Na alle activiteiten rond de herdenking van 75 jaar Slag om de Schelde, de grote mi litaire operatie die de bevrijding van ons deel van Nederland betekende en na de bij zondere WO II-editie van Den Spiegel hier het eerste nummer van het nieuwe jaar. Traditie getrouw ons feestdagennummer. Sprookjesstad Vlissingen door de ogen van Anton Pieck, door Arthur Scheijde handelt over het werk en de werkwijze van deze be kende tekenaar en schilder. Dat hij naast zijn reizen door Europa en Marokko ook Vlissingen aandeed, wordt hier getoond. Vlissingen heeft wel degelijk sprookjesach tige allure. Jaco Simons vertelt in de tweede afleve ring van Geboren te Vlissingen - Gemaakt in Amsterdam over Florentinus Marinus Wibaut. De vorige bijdrage, in het april nummer van ons blad handelde over de vergeten Frederik Cornelis Tromp en het derde verhaal zal gaan over Jean-Louis Pissuisse. Dat zal worden geschreven door Amanda Simons. We volgen Wibaut vanuit Vlissingen via Middelburg naar Amsterdam, de stad waar hij bekend werd. Hier zijn veel plaatsen te vinden waaraan zijn naam is verbonden. In Het snoepje van de week gaat Jules Braat in op de geschiedenis van het krui- deniers-/supermarktbedrijf De Gruyter dat door heel Nederland winkels exploiteerde, ook in Vlissingen. De reclameactie 'het snoepje van de week' zal bij velen nog wel herinneringen oproepen. In 1977 verdween De Gruyter uit Vlissingen. De auteurs Tatjana V. Lebedeva en Jan Bliek zijn in Koningin Mathilde en de Lampsins? op zoek naar iets gemeenschappelijks tus- sen de koopmansfamilie en de Belgische koningin. Zou het mogelijk zijn dat zij van deze familie afstamt? Dat voor een en an der geen afdoend bewijs is, geven de schrij vers zelf al aan in het slot van het stuk, voorlopig is het een veronderstelling. Het vraagteken in de titel wijst hier ook al op. Binnen de redactie werd erop gewezen dat er nog andere bronnen zijn die weer het tegendeel bewijzen. Wellicht 'wordt ver volgd'? Het muZEEumnieuws door Karen Kroese handelt over het wiel van Michiel, aangewe zen als cultuurerfgoed en deel uitmakend van de Canon van Nederland. Hier gaat het over een lofdicht uit 1833 dat bij toeval is ontdekt op het touwslagerswiel. De onver holen trots van de schrijver op de zeeheld is opvallend. Dan zijn er de vaste rubrieken Archief- nieuws, waarin Ad Tramper een blik voor uit werpt en Van het bestuur, met een ver zoek van Peter van Druenen, ook namens het bestuur van het muZEEum. Terug naar het begin van deze inleiding. Naast alle activiteiten die door en in het muZEEum zijn georganiseerd rond de Slag om de Schelde was er ook een interes sante tentoonstelling op het Museumschip Mercuur, Houtkade 1, over Operation Ca lender, de grote mijnenveegoperatie om de Westerschelde weer bevaarbaar te maken. Deze expositie liep tot 28 november 2019, maar het materiaal blijft nog wel even han gen. De Mercuur is te bezoeken op maan dag en donderdag van 11.00 tot 16.00 uur. Zeker de moeite waard. Rest mij nog u namens de redactie fijne feestdagen te wensen en een gezond en goed nieuwjaar. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 4