Sprookjesstad Vlissingen door de ogen van Anton Pieck Arthur Scheijde Schilderij van Pieck, olieverf op doek, Anton Werktafel van Pieck in zijn museum Pieckmuseum in Hattem (foto Arthur Scheijde). (foto Arthur Scheijde). Een drietal jaar terug werd gesteld dat het stadsbeeld van Vlissingen niet op een tekening van Anton Pieck past. Dit was niet zozeer de constatering van een historisch feit, maar beeldspraak om te benadrukken dat Vlissingen met veel nieuwe gebouwen geen oud pittoresk aanzicht heeft zoals Middelburg en Veere dit wel hebben. Door de eeuwen heen zijn veel oude gebouwen verdwenen en nieuwbouw zorgt voor moderne taferelen. Anton Pieck maakte meerdere stadsportretten in Zeeland. Vooral van Veere en Middelburg. Vrij bekend is zijn ets van de kerk in Zoutelande uit 1929 waarvan hij in 1941 een aquarel maakte. Vlissingen sloeg de grote tekenaar echter niet over. Niet één, maar minstens twee tekeningen maakte hij van de Stad van de Fles. Sprookjestekenaar Anton Franciscus Pieck (1895-1987) was niet alleen tekenaar van sprookjesachtige taferelen. Hij vond het heerlijk om monsters te tekenen en was een begaafd schilder. Wie zijn museum in Hattem bezoekt aan schouwt er in de vaste collectie meerdere van zijn werken in olie op doek. Zijn teken tafel en stoel staan er opgesteld met op een houten raam zijn laatste, onvoltooide aquarel. De methode van Pieck was om eerst te schetsen wat hij zag en dit vervolgens met een hard potlood stevig te tekenen alsof de potloodlijn een gravure was. Aan het aquarelleren werkte hij meerdere we ken. Overdag gaf hij les op het Kennemer Lyceum en in de vrije uren maakte hij zijn eigen werk. Zijn romantische stijl ontwik kelde hij vroeg, wat hem tot op de dag van vandaag geliefd maakt bij een miljoenen publiek tot ver over de grenzen. Op veilin gen legt men voor een originele schets al gauw meer dan honderd euro neer en ori ginele aquarellen gaan voor duizenden eu ro's over van liefhebber naar liefhebber. Hij reisde veel door Europa en Marokko. Zijn dochter woonde in Engeland, waardoor hij regelmatig daar vertoefde. Januari 2020 3

Den Spiegel | 2020 | | pagina 5