rjEo. Genealogie Anton Franciscus Pieck (1895-1987), beeld in het Anton Pieckmuseum in Hattem (foto Arthur Scheijde, detail naam idem). Klein en groot Het ene werk van Vlissingen door Pieck is een potloodtekening van de Oude Markt met de Sint Jacobstoren, gezien vanuit de Links: schets van Vlissingen door Anton Pieck, gezien vanuit de Vrouwestraat. Rechts: anonieme foto van hetzelfde aanzicht (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen). Vrouwestraat. Het huis op de hoek met de lamp aan de muur is huidig nummer zeven. Het dak van het pand rechts heeft er vroe ger iets anders uitgezien. Het andere werk van Vlissingen is een uitge breide aquarel. Huizen met veel schoorste nen scheppen een beeld alsof er zo een man met ruitjespak en hoge hoed langs komt wandelen. Of dat een wolf op de deur komt kloppen om te zien of grootmoeder grote ogen heeft. Vlissingen heeft wel degelijk sprookjesachtige allure! Op de achtergrond rechts staat fier de Sint Jacobstoren met uitstekende vlaggenmast. De vlaggenmast wijst iets verder naar links, dus dit aange zicht moest van verder noordwaarts zijn, ver moedelijk in de buurt van de Zeemanserve. Door te spitten in de beeldbank van het ge meentearchief, met de zoekwoorden 'Lange Zelke', is het gelukt om de exacte positie te vinden waar Anton Pieck zat toen hij dit tekende. Op bijna dezelfde plek is namelijk een foto gemaakt. Het is een aanzicht vanuit de Lange Zelke kijkend naar de achterzijde van de panden in de Vrouwestraat. Op de tekening is rechts aan de voet van de kerk toren wel een heilig kruis te zien, maar op de foto valt dit net weg achter een fagade. Pieck moet zijn tekening dus hebben gete kend slechts enkele meters links van waar de gevonden foto werd gemaakt. Wie in de Zeeuwse archiefdatabanken de naam Pieck intikt ziet dat op 1 oktober 1616 ene Robbert Pieck de bruidegom was van Anne Waeckfielt. Een andere vroe ge registratie in Vlissingen was in 1642. Jacob Jansz. Pieck was boekverkoper in Vlissingen en lid van de Rederijkkamer De Blaeu Acoleye. Tenslotte kwamen Cecilie Pieck en haar echtgenoot Pieter de Meij in 1662 van Recife en werden lidmaat in deze stad. Deze toevalstreffers deden mij besluiten om eens te kijken waar de lijn van voorouders van Anton Pieck eigenlijk vandaan komt. Deze gaat niet zo ver te rug omdat genealogisch onderzoek bij zijn overgrootvader al vast loopt. De generatie daarvoor was Franciscus Pieck getrouwd 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 6