van wie hij de genen voor de beeldvertel ling erfde. Dit was tekenmeester en kunst schilder Antonie Franciscus Donna Pieck (1802-1840). Hij maakte aanzichten van natuur en steden in realistische stijl. Tweelingbroer Voor veel mensen is het een verrassing dat Anton Pieck een tweelingbroer Henri had. Henri Christiaan Pieck (1895-1972) moest niets hebben van de pittoreske, liefelijke ta fereeltjes van zijn broer en tekende zelf lie ver aangrijpende beelden. Het was eigenlijk de bedoeling dat Henri Pieck een inwoner van Vlissingen werd. In juli 1921 verzocht Louis Heymans om eervol ontslagen te worden als leraar hand en vaktekenen op de Burgeravondschool voor handwerkslieden in Vlissingen. Hij wilde voortaan liever het vak uitoefenen in zijn woonplaats Middelburg. De Raad van Vlissingen zocht een nieuwe tekenle raar. De tweede van de drie sollicitanten was Henri Pieck, die op dat moment leraar was bij het Haagse Tekeninstituut Blik en Vaandrager. Anton Pieck was daar tot het jaar ervoor ook leraar geweest, maar werk te inmiddels in Overveen bij Haarlem waar hij veertig jaar in dienst zou blijven. In zijn sollicitatiebrief schreef Henri over zijn rei zen naar Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije, Italië en Egypte en over zijn te keningen voor binenhuisarchitectuur en in terieurschilderingen in Den Haag. Op 26 augustus 1921 besloot de gemeen teraad van Vlissingen met elf tegen drie dat Henri Pieck zou worden aangesteld. Dit sprookje bleef echter uit. Henri had een vriendinnetje in Amsterdam met ouders die een kunstenaar maar niets vonden. Henri's vriendin vond Vlissingen bovendien te ver weg van Amsterdam. Hij reageerde in een brief aan Vlissingen: Bij terugkomst van eene reis ontving ik mijn benoeming als teekenleraar aan de burger avondschool, zonder echter het salaris van u te verne men. Na informatie daaromtrent bleek mij echter het halfjaarlijkse honorarium voor mij niet lonend. De rector van de tekenschool informeerde nog wel waar Henri bleef. Henri gaf in een interview in 1970 aan dat tegen de tijd dat hij was aangesteld hij de sollicitatie alweer was vergeten. De rector stuurde hij een te legram dat zijn sollicitatie naar Vlissingen, berustte op vergissingen. In plaats van Henri Pieck ging Jan Giesen aan het werk. Zijn woonomstandigheden waren beperkt en na het eerste schooljaar keerde Giesen weer terug naar Den Haag. Antons tweelingbroer Henri Christiaan Pieck, 1946 Henri Pieck was beeldend kunstenaar, werd in 1930 communist en was voorafgaand aan de Tweede Wereldoorlog geheim agent van de Soviet-Unie. In 1941 werd hij vanwege zijn activiteiten gearresteerd, kwam terecht in Kamp Amersfoort en la ter concentratiekamp Buchenwald waar hij verbleef tot 1945. In het kamp maakte hij aangrijpende tekeningen van het slaven- bestaan die enkele jaren terug nog werden geveild. Hij organiseerde in de commu nistische beweging in het kamp mee de verovering van wapens en de uiteindelijke bevrijding door de gevangenen zelf, toen de Amerikaanse troepen naderden. Na de oorlog illustreerde hij kinderboeken en mis daadromans, was hij binnenhuisarchitect en ontwierp hij tentoonstellingsgebouwen. Tentoonstelling Eind 1978, begin 1979 was in de vernieuw de Vlissingse bibliotheek in de Spuistraat een tentoonstelling over het werk van Anton Pieck die hij zelf kwam bezoeken. Te zien waren tekeningen, aquarellen en reisschetsen. Anton Pieck zei graag naar Vlissingen te zijn gekomen en dat zijn moe der en schoonvader in Vlissingen woonden. Zelf woonde hij enige tijd in Oostkapelle. Op deze expositie waren ook de twee teke ningen van Vlissingen te zien. Ten tijde van deze tentoonstelling werden de nieuwe ont werpen voor de Efteling al gemaakt door Piecks opvolger Ton van de Ven, zo staat in het krantenartikel. Rond de eeuwwisseling sprak ondergetekende met Ton van de Ven 6 Deri Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 8