Hoe 'Vlissingen' slavenhandel in Noord-Amerika startte Arthur Scheijde in het voorjaar twee schepen uit Bermuda met 150 nieuwe kolonisten en verse voor raden. Strenge wetten werden ingevoerd en het contact met indianen werd aan banden gelegd. De eerste gedocumenteerde verkoop van zwarte slaven in wat nu Noord-Amerika is (VS), vond plaats in augustus 1619. Een Dutch man of warr (Nederlands oorlogsschip) arriveerde bij de kolonie Jamestown, Virginia en verkocht daar de eerste, ruim twintig zwarte slaven. Dit Nederlandse oorlogsschip werd gecommandeerd door een Engelse kapitein en kwam uit Vlissingen, wat tot een paar jaar daarvoor een pandstad was van Engeland. 'J ,k?.ir-- ti.1 r k A "f1" «I J Het driehoekige Fort van Jamestown waaruit de latere Amerikaanse Staten zijn ontstaan (James Hull, 1607). Jamestown In het voorjaar van 1607 arriveerden hon derd kolonisten in Virginia om er de eer ste permanente nederzetting van Noord- Amerika te vestigen in opdracht van de Virginia Company of England. Ziekte, hon ger en conflicten met de lokale Algonquin indianen brachten de kolonisten in het driehoekige fort bijna tot het breekpunt. Zodanig dat ze zich gedwongen zagen over ledenen op te eten. Eind 1609 kregen ze een heftige hongerwinter te verduren. Net toen de overgebleven kolonisten van plan waren om het fort te verlaten arriveerden Eén van deze nieuwe kolonisten was John Rolfe (1585-1622). Hij had tabakszaad jes uit Bermuda bij zich die rond het fort werden verbouwd. Vier jaar later trouw de Rolfe met de later beroemd gewor den Pocahontas (ca. 1596-1617). Zij was de dochter van het opperhoofd van de Powhatan indianen. De kolonisten leefden door dit huwelijk een aantal jaren in vrede. In 1619 vormden ze in het fort een bestuur wat model zou staan voor de latere provin cies. In 1622 kreeg de oom van Pocahontas de macht, viel met zijn indianenstam het fort aan en doodde 350 tot 400 kolonisten. De driekwart die overleefden moesten opnieuw beginnen. Twee jaar later ging deze com merciële kolonie failliet en nam de Engelse Kroon deze over. Buiten het fort werd de stad New Town gesticht die gestaag groei de. Het originele fort verdween, maar te genwoordig wordt archeologisch onderzoek gedaan op de originele locatie en is vlakbij het fort nagebouwd. De herinnering aan de ze 'settlers' vindt men nu nog terug in het Amerikaans-Engelse feest Thanksgiving, dat in Jamestown al werd gevierd. Dutch man of warr John Smith schreef in 1624 in zijn Generall History of Virginia dat in augustus 1619 een Nederlands oorlogsschip voor Comfort Point vlakbij Jamestown arriveerde waar uit iets meer dan twintig Negars (zwarte mensen) werden verkocht. Op 30 septem ber 1619 schreef de minister van buiten landse zaken van de nieuwe kolonie aan de Engelse gezant in Den Haag dat het schip 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 24