L-m iv-rtr/^Ait iigil "ES^ C" De enige afbeelding van Matoaka Pocahontass alias Rebecca (Simon van der Passe 1616, Public Domain). een man of warre of Flushing was, een oor logsschip uit Vlissingen. Eerder op de reis naar de West had dit Vlissingse schip het Engelse oorlogsschip Treasurer ontmoet. Begin 1620 schreef Pocahontas' weduw naar John Rolfe ook over de aankomst van dit Vlissingse schip. Het had een laadcapa- citeit van 160 ton, werd gecommandeerd door de Engelse kapitein John Colyn Jope en de stuurman was de eveneens Engelse Jamestown (bovenste pijl) en Comfort Point (onderste pijl) op een kaart van Virginia en de Chesapeake Bay, Hondius 1630 (detail). Marmaduke Rayner. De twintig zwarte sla ven werden voor victualie verkocht aan de plaatselijke gouverneur, omdat de scheeps bemanning voedsel hard nodig had, zo schreef Rolfe. Native of Afrikaans Lange tijd werd gedacht dat de ouders van deze slaven veel eerder al naar Caribische eilanden waren gebracht. Verder onder zoek in de maritieme archieven in Sevilla, Spanje door de Nederlandse Hispanist in de VS, Engel Sluiter (1906-2001) wezen uit dat deze mensen kwamen uit Centraal West Afrika, een gebied dat door de Spanjaarden werd beheerst. In 1619 was de handel in Afrikaanse slaven in handen van een asen- tista, een aannemer. Jaarlijks betaalde deze een grote som geld aan de Spaanse kroon in ruil voor het recht om een behoorlijk aantal Afrikanen tot slaaf te maken en aan boord te nemen. Van 1615 tot 1622 was de asentista Antonio Fernandes Delvas uit Lissabon. Hij betaalde jaarlijks 115.000 du- caten om 3.550 tot 5.000 slaven te mogen verhandelen via twee havens. In de administratieve boeken van deze handelaar staat aangetekend dat zes sla venschepen de haven van Vera Cruz bin nenvoeren. Vera Cruz ligt in het westen van Mexico aan de Golf van Mexico. De han del in zwarte slaven op Centraal Amerika was in Portugese handen al in volle gang. De zes schepen hadden allemaal hun sla ven ingeladen in de hoofdstad van het Portugese Angola, tegenwoordig Luanda. Meer dan achthonderd van de tweeduizend slaven kwamen niet aan op de plaats van bestemming. Dit kwam niet alleen door sterfte aan boord, maar ook door schip breuk en roof. In de administratie staat namelijk vermeld dat het (zevende) schip Sao Joao Bautista onderweg was overmeesterd door Engelse piraten. Het schip had 350 slaven aan boord waarvan er veel onderweg waren overleden. In Vera Cruz bracht de kapitein van de Sao Joao Bautista slechts 147 sla ven aan land, gebruikmakend van een an der schip daar het zijne geroofd was. Deze April 2020 23

Den Spiegel | 2020 | | pagina 25