slaven werden aan het werk gezet in zilver mijnen. De schepen die deze roof uitvoerden wa ren de White Lion en de Treasurer. De bemanning van de Treasurer is voor de ze roof gehoord tijdens een rechtszaak voor het Engelse High Court of Admiralty (HCA). Bemanningslid Reynold Booth verklaarde dat de White Lion eind juni 1619 een Vlaams oorlogsschip, de White Lion van Vlissingen ontmoette. Kapitein Chope (Colyn Jope) had toestemming om Spaanse schepen te veroveren. Colyn Jope dreigde op de Treasurer te schieten als er niet werd meegewerkt. Half juli voer de kapitein met 25 bemanningsleden van zijn schip en van de Treasurer in een sloep weg op zoek naar Spaans goud op Spaanse schepen. Drie dagen later kwamen ze terug op het veroverde Portugese fregat Sao Joao Bautista. Een deel van de buit werd op de Treasurer overgeladen. De gewelddadige aanval van de lokale indianen op de kolonisten van Jamestown (gravure, Matthaus Merian, 1634). De roof Na de roof raakten de White Lion en de Treasurer tijdens een storm van elkaar ge scheiden. De White Lion arriveerde eind augustus vlakbij Jamestown en verkocht daar de ruim twintig zwarte slaven die in Amerika inmiddels algemeen bekend staan als de 20. and odd Negroes. Dit was moge lijk met een kaperbrief uit Nederland. Toen de slaven eenmaal in Jamestown waren doorverkocht, werden ze verspreid over de gebieden van de kolonie. Drie a vier dagen later arriveerde ook de Treasurer. Deze had een kaperbrief uit Savoy, een voormalig land tussen Italië en Frankrijk. De hertog van Savoy sloot kort na het leveren van de kaperbrief echter vre de met Spanje. Hierdoor verloor de afgege ven kaperbrief zijn waarde. Alle kaperhan delingen van de Treasurer werden hiermee piraterij, wat strafbaar was. Onverrichter zake voer de Treasurer naar Bermuda waar de slaven werden geconfisqueerd door de gouverneur aldaar. Vrijwerken optie De zwarte mensen waren in Angola als sla ven van Portugal aan boord genomen. Aan Comf ort Point bij Jamestown zijn ze als Vlissingse slaven verkocht. Dit maakt het de eerste slavenhandel. Na slavenhandel komt slavernij. In The New World, zoals Noord-Amerika destijds werd genoemd, be stond nog geen gereguleerde slavernij (pas vanaf 1661). Er bestond wel indentured 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 26