In 1586 maakte het schip deel uit van de vloot die kolonie Roanoke stichtte in Noord-Amerika. In 1587 en 1588 voer de White Lion succesvol in de eskaders van Drake tegen de Spaanse Armada. Vanwege verzuim in terugbetaling van de lening werd Drake wederom eigenaar. Hij hield Erisey aan als kapitein en liet het schip zelfs aan Erisey na toen hij overleed. Erisey was tot begin zeventiende eeuw kaper op het schip met als thuishaven Plymouth. Sir Francis Drake bemachtigde ook het zusterschip Pelicano. Eerst herdoopte hij het tot Pelican en later tot de beroemde naam Golden Hind (gouden vrouwelijke edelhert). Toevallig heeft ondergetekende enkele jaren terug een bezoek gebracht aan de beroemde nagebouwde Golden Hind in Londen. Zo ongeveer zag blijkbaar ook de Vlissingse White Lion eruit die de eerste slaven in Noord-Amerika verkocht. Kapitein Colyn Jope Kapitein dominee John Colyn Jope c.q. Chope (ca. 1580-1632) verkreeg zijn dub bele achternaam van zijn grootouders John Jope en Jane Collyn en was getrouwd met Mary Glanville. Hij knapte de White Lion op en voer in 1618/1619 vanuit Vlissingen naar de West. Zijn Nederlandse kaperbrief maakte Vlissingen op papier de thuishaven, terwijl zij eigenlijk het Engelse Plymouth als werkelijke thuishaven had. Vlissingen was tot 1616 een Engelse pandstad en veel Engelsen dreven hierna nog handel van uit de stad. De vraag is wat voor Neder landse kaperbrief Jope had en aan welke Vlissingse handelaren hij was verbonden. Jope moet of met de algemene Neder landse kaperbrief van prins Maurits van maart 1611 hebben gevaren, of nog een Engelse kaperbrief uit Vlissingen hebben gehad en in 1619 benadrukt hebben dat Vlissingen een Nederlandse stad was. In 1605 vond in Plymouth een incident plaats met een man of warre of Holland dat was uitgereed door handelaren in Am sterdam. Kapitein Jope beroofde met twee sloepen een Duinkerker schip van haar la ding. Dit is een tweede connectie tussen Nederland en kapitein Jope uit Plymouth (bij Cornwall). Deze roemruchte kapitein is zelfs in ver band gebracht met een legendarische bij- De nagebouwde Golden Hind in Londen, zusterschip van de White Lion (foto's Arthur Scheijde). 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 28