Kanaalstraat in Oost-Souburg, 1945. Op de bok de politieagent Hendrikse en Jaap Melse, rechts staat Henk Davidse met om zijn arm de witte band van de ordedienst, links Ko Castel en een doua nier. Rechts de woning van de Souburgse huisarts Bloos; foto A.G. Kruithof. (Zeeuws Archief, Foto-archief Kruithof Vlissingen) de inundatie op vele foto's vastgelegd. Zijn enorme collectie werd in 2019 geschonken aan het Gemeentearchief Vlissingen. Het zijn bijzondere beelden, die het dagelijkse leven van de bevolking tonen. De 91-jarige ooggetuige Jan Kaljouw heeft een aantal foto's uitgebreid beschreven. Hij brengt de personen en de gebeurtenissen op de fo to's tot leven: het leven van veerkrachtige Zeeuwen tussen eb en vloed. Een wagen volgeladen met mensen. Zo te zien hebben ze er nog plezier in ook. Dat was naast de boten het enige vervoer in het dorp. Soms liepen de paarden met hun buiken in het water. In de zomer zullen ze dat niet zo erg gevonden hebben, maar in de herfst of winter zal het allesbehalve aangenaam geweest zijn. Op de bok zitten politieman Hendrikse en Jaap Melse, rechts staat Henk Davidse, de latere schilder van de Middelburgsestraat. Rechts staat de woning van dokter Bloos, de huisarts van Souburg. Die kon zijn praktijk op de eerste verdieping houden, want dergelijke wonin gen hadden veel ruimte boven. Herinneren en herkennen Het muZEEum toont in de Pakhuizen een selectie van tien foto's op zeer groot for maat. Het zijn vooral beelden van het Walcherse dorp Souburg, dat onder water staat. Op de foto's is te zien dat de bevol king probeert verder te leven. Zo vindt er bijvoorbeeld een wedstrijd met versierde bootjes plaats, ter ere van de verjaardag van Prins Bernhard. Ondanks de moeilijke omstandigheden wordt dit toch georgani seerd. Jan Kaljouw lijkt iedereen op de foto nog te herkennen. Hij beschrijft de leden van het Oranjecomité, de politieagent (een echte 'bonnenjager') en de winkeliers. De tentoonstelling krijgt een interactief ka rakter. Met gebruik van audio, foto- en film materiaal en voorwerpen uit die tijd komt de geschiedenis tot leven. Te zien vanaf 17 mei 2020 tot en met 11 april 2021. 30 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 32