het muZEEum en het Archief van Vlissingen Van het bestuur Peter van Druenen vereniging vrienden van 2019 zal de geschiedenis ingaan als het jaar waarin Zeeland, maar vooral ook Vlissingen, herdacht dat 75 jaar geleden de Slag om De Schelde plaatsvond. Ook de Vrienden hebben volop meegedaan met de ze herdenking, onder andere door de spe ciale editie van Den Spiegel, verschillende lezingen en symposia. Weer viel het me op hoe actief en alert ons ledenbestand is: we hoefden ons nooit zorgen te maken over de opkomst: de zaal zat altijd vol! Ook in 2020 hebben we alweer een aardig vol programma. In januari was de drukbe zochte nieuwjaarsreceptie, waar ik tijdens mijn eigen nieuwjaarspraatje met een on bedoeld destructieve digitale manoeuvre de laptop van de volgende spreker, Onno Bakker, onklaar wist te maken zodat hij geen beelden meer kon laten zien. Dit bleek overigens geen enkel probleem te zijn, want de directeur van het muZEEum hoeft doorgaans nooit echt naar woorden te zoeken, ook deze keer niet. Het wordt eentonig, maar het kwam nu eenmaal zo uit: de eerste lezing van 2020 mocht ik zelf verzorgen, weer in het muZEEum. De titel luidde: 'Waarom Vlissingen in 1548 de eer ste stad was die Jacob van Deventer van keizer Karel V in kaart moest brengen'. singse archief is ondergebracht. In het ver lengde daarvan kan ik u ook vertellen dat we, als vervolg op ons besluit om voor al tijd vrienden te blijven van het Vlissingse archief, de naam van de vereniging statu tair hebben aangepast. Het wordt: 'vereni ging vrienden van het muZEEum en het Archief van Vlissingen'. Het programma voor het tweede halfjaar van 2020 wordt later bekend gemaakt. Er zullen nog een paar lezingen komen en ook weer een ver- telconcert in samenwerking met Concerten Vlissingen. Tot slot: zoals u weet is het ledental in 2019 toegenomen naar 653. Het zou mooi zijn wanneer we ook in 2020 weer verder konden groeien. Dat is goed voor de histo rische kennis over Vlissingen, Souburg en Ritthem, maar ook voor de verdere collec tievorming bij het muZEEum en het Ar chief. Kent u iemand die nog geen lid is? Snel lid maken! Oh ja, in december zijn de lidmaatschaps facturen verstuurd. De meeste leden heb ben inmiddels betaald, waarvoor dank! U raadt de volgende regel al: ook een aantal leden heeft nog niet betaald, meestal om dat de factuur uit de aandacht is ontsnapt. Kunt u dat nog eens nakijken? In april hebben we op de 15de eerst de Algemene Ledenvergadering, met aanslui tend een verrassingslezing en twee dagen later, de 17 de, de excursie naar Droogdok Jan Blanken en Futureland Maasvlakte 2. De bus zit inmiddels vol. Het eerste half jaar wordt in juni afgesloten met een excur sie naar het Zeeuws Archief in Middelburg waar, zoals u weet, nu ook ons eigen Vlis- 32 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 34