het precies één dag vol! Nadat hij op de vuist ging met een opstandige leerling be sloot hij nooit meer terug te keren. Journalistiek Gelukkig zag zijn oom Henri een journalis tiek talent in zijn neef. Henri was werkzaam als dagbladschrijver en later zelfs hoofd redacteur bij de Middelburgsche Courant. Hij bezorgde Jean-Louis een baantje bij de krant, de eerste stap in diens carrière. Jean-Louis ontwikkelde zijn talent en liefde voor het schrijven. Al gauw werd Zeeland te klein en op twintigjarige leeftijd verhuisde hij naar Amsterdam om te gaan werken bij de Amsterdamse Courant: het Geeltje. Hij was klaar met het provinciale leventje in Vlissingen en voelde zich thuis in de tur bulente hoofdstad. Hij maakte snel vrien den in het journalistencircuit en verloofde zich met Jacoba Smit, meer vanuit een vriendengroep dan voor de liefde. Het stel trouwde in 1903. Samen met Coba vertrok Jean-Louis in datzelfde jaar naar Londen, waar hij werkte als correspondent voor het Algemeen Handelsblad. Hier werden hun eerste twee kinderen geboren: Eline en Jack. Na twee jaar met plezier te hebben gewoond in de Engelse hoofdstad keerde het jonge gezin terug naar Amsterdam, waar Jean-Louis chef-redacteur werd van hetzelfde Handelsblad. Een goede band met zijn gezin heeft vader niet. Hij gaat lie ver om met artiesten, waarmee hij discussi eert en muziek maakt, dan dat hij tijd door brengt met de kinderen. Hoewel hij veel gitaar speelt en zingt met zijn vrienden, blijft de journalistiek toch nummer één. Internationale straatmuzikant Voor een feestavond van de Amsterdamse Pers schrijft Jean-Louis de parodistische operette Kinder-Krijstocht. Vanwege het enorme succes besluit hij zijn artistieke en journalistieke talenten te combineren. Samen met collega Max Blokzijl bedenkt hij een stunt: een week lang gingen de twee journalisten als straatmuzikanten door Nederland touren. Hun belevingen werden opgeschreven en gebundeld: Avontuur als Straatmuzikant. Wat begon als grap werd een bestseller. Het duo werd zoveel gevraagd dat het zijn repertoire uitbreidde en overal optrad. De twee journalist-zangers hadden de smaak te pakken en besloten verder te gaan dan een tour in Nederland: ze gingen naar Nederlands-Indië in 1908. Met gespaard geld vertrokken ze om Nederlandse, Engel se, Duitse en Franse liedjes te zingen. Daarnaast begon Jean-Louis ook met het schrijven van eigen teksten, zowel voor liedj es als voor cabaret. Hij wilde het pu bliek meer meegeven dan oppervlakkige, cliché teksten. 'Houd de mensen een spie gel voor', vertelde hij zijn collega. Swiep en Fie Na drie jaar reizen keerden de mannen in 1911 terug. Jean-Louis, inmiddels beter bekend onder de artiestennaam Swiep, besefte nu pas hoeveel hij gemist had in Nederl and. Iedereen was doorgegaan met een leven zonder hem. Met name met zijn vrouw en kinderen had hij geen band. Op Java had hij Fie Caerelsen leren kennen, een zangeres en actrice waar hij wel erg Fie Carelsen; olieverf Isaac Israels, 1920. (Kunstmuseum Den Haag) 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 6