van onder de indruk was geraakt. Ook Fie was vervreemd van haar familie. Zo ont dekte zij dat haar moeder was hertrouwd tijdens haar afwezigheid. De twee vonden steun bij elkaar en Jean-Louis werd voor het eerst echt verliefd. In klederdracht zon gen ze samen liefdesduetten in zowel bin nen- als buitenland. Een jaar na de schei ding van Coba in 1912 trouwde hij met Fie. Ze keerden terug naar Nederlands-Indië in 1913, dit keer voor drie maanden. Hierna ging het stel wonen in de Vondelstraat in Amsterdam. Oorlog Vanwege het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog werd optreden onmogelijk, een groot financieel probleem voor het stel dat inmiddels moest zien rond te komen van het artiestenbestaan. Jean-Louis greep terug naar de journalistiek en werd oor logscorrespondent voor het Amsterdams Handelsblad. Omdat hij de enige zoon was, mocht hij niet vechten voor zijn land, tot zijn grote frustratie. Hij wilde een bijdrage leveren aan de situatie en besloot op te treden voor soldaten. Omdat zijn reper toire niet paste in de militaire sferen begon hij een samenwerking met Dirk Witte en schreef 'soldatenliedjes'. Eén hiervan werd een van zijn bekendste liedjes: Mensch, durf te leven Na de oorlog beleefde het amusement een hoogtepunt. Mensen hadden behoefte aan meer entertainment en de markt voor dans, cabaret en goochelarij werd groter. Helaas betekende dat niet de jackpot voor Swiep. Door de groei van het entertainment was er plotseling veel meer concurrentie. Lieden met wie hij eerder samenwerkte, konden nu ook ergens anders terecht, waaronder zijn vrouw, Fie. Zij verliet Swieps cabaret om zich te focussen op acteren. Ze werd een invloedrijke toneeldiva, maar distancieerde zich hierdoor steeds meer van haar man. Jenny In een café ontdekte Jean-Louis Jenny Gilliams, een Belgische zangeres. Hij intro- Jean-Louis Pisuisse, ca. 1925; foto H. Berssenbrugge. (Zeeuws Archief, Historisch Topografische Atlas Vlissingen) duceerde haar in zijn cabaret in 1920 en opnieuw werd Swiep verliefd op zijn tegen speelster. Jenny was zorgzaam en kon goed met geld omgaan. Ze was de rust en zekerheid die Jean-Louis op dat moment zo hard nodig had. Toch bleef hij geven om Fie en hij schreef haar regelmatig brieven, ook al wist zij dat hij vreemdging. Deze correspondentie leverde weer spanning op met Jenny. Na de geboorte van dochter Jenneke koos Swiep volledig voor Jenny. Samen met hun pasgeboren dochtertje en Freddy, Jenny's zoon uit een eerder huwe lijk, gingen ze wonen in Den Haag. In sep tember 1925 keerde hij weer terug naar Nederlands-Indië, waar hij diezelfde liedjes, die hij eerst met Fie zong, met Jenny ten gehore bracht. De twee jonge kinderen ver bleven bij zijn zus Hans. Eigenlijk had het stel geen geld om zich deze reis te kunnen veroorloven, maar hij wilde het te graag. Onderweg verdienden ze geld met optre den om de oversteek te kunnen betalen. Eenmaal aangekomen in Indië boekten ze veel successen en verdienden eindelijk het geld dat ze altijd al wilden hebben. Maar het was ook een lastige tijd waarin beiden ziek werden, veel afvielen en lekgeprikt April 2020 5

Den Spiegel | 2020 | | pagina 7