Zeeuwen in het Caribische Gebied, Tobago (Nieuw-Walcheren) Geert Stroo De zeventiende eeuw was de Gouden Eeuw voor de Republiek der Verenigde Nederlanden. De Nederlanders voeren over de wereldzeeën om nieuwe koloniën te stichten en hun handels imperium uit te breiden. In de West hadden de Kamers van de West-Indische Compagnie (WIC), met name Amsterdam en Zeeland, in de zeventiende eeuw grotendeels een eigen invloedsfeer en kan er in feite over Zeeuwse koloniën gesproken worden. In Den Spiegel van juli 2019 werd Berbice in het huidige Guyana besproken. Deze keer is Tobago aan de beurt. Een eiland als patroonschap Nadat de WIC in 1621 was opgericht, kreeg het al snel financiële problemen na onder meer de mislukte veroveringspoging van Brazilië (1623-1625). Daardoor kon de WIC onmogelijk raad geven en daad bieden aan de grote hoeveelheid kolonisatiever- zoeken die bij de kamers werden ingediend. Hierop werd besloten om via de zogenaam- de 'vryheden en exemptien' koopmannen, voornamelijk notabelen, eigen koloniën te laten stichten onder de paraplu van de WIC. Deze soort privékoloniën werden patroonschappen genoemd en de eigenaar een patroon. Het systeem had iets weg van het systeem van oude heerlijkheden in Hol land en Zeeland. De Zeeuwse invloedsfeer lag vooral in het Caribische Zeegebied (de Kraalzee) en de Wilde Kust (Vaste Kust of Guyana's) in de West. Dit waren voornamelijk Berbice en Essequibo op de Wilde Kust en Tobago, Saba, Sint Eustatius en Sint Maarten in de Caribische Zee. De eerste Zeeuwse patroon schappen werden in 1628 gesticht, de laat ste eindigde in 1714. De meeste gebieden bleven ook nadat zij geen Zeeuws patroon schap meer waren een Nederlandse kolonie. Tobago als Zeeuwse kolonie: 1628-1630, 1633-1636 Een van die patroonschappen was het ei land Tobago, vaak genoemd als het eiland Deel van de Caraïben, met rechts de kust van Zuid- Amerika. De waaier begint met Trinidad, Tobago (schuin daarboven) en ein digt bij Porto Rico, circa 1650. (Zeeuws Archief, Historisch Topografische Atlas Vlissingen) Juli 2020 9

Den Spiegel | 2020 | | pagina 11