van Robinson Crusoe. Het eiland is ander half keer de omvang van Walcheren en het maakt tegenwoordig deel uit van het onafhankelijke eilandenstaatje Trinidad Tobago. Reeds in 1627 verkreeg de Vlissingse burgemeester Jan de Moor toe stemming van de Kamer Zeeland van de WIC om als patroon een kolonie te stich ten op het eiland. Jacob Martens, handels partner van De Moor, zou als commandeur uitvaren. Nieuwe plannen werden gesmeed en in 1628 voer Pieter van Corselles met de Sonne naar het eiland, gevolgd door het Postpaert. Commandeur Jan van de Walle trok enige tijd later naar het eiland met de Fortuyn en de Zuidsterre, onder andere met schipper Gelein van Stapels. Een kolonie werd gesticht aan de noord kant van het eiland aan de huidige Great Courland Bay bij het tegenwoordige Plymouth. Twee forten, Nieuw Vlissingen en Nassau, werden opgericht. Tussen de forten ontstond een kleine nederzetting die genoemd werd naar het grootste fort: Nieuw Vlissingen. Het eiland zelf werd om gedoopt tot Nieuw-Walcheren. De kolonis ten bestonden uit enkele Zeeuwen en ande re Nederlanders, maar vooral ook uit Ieren en Engelsen. De Moor had nauwe contac ten met het handelshuis van de Courteens, die zowel in Middelburg als Londen zaten en voor de Engelsen Barbados koloniseer den. De Moor verzocht de Kamer Zeeland meer dere malen om munitie, kruit en kanon nen voor zijn kolonie. In 1629 vertrok de vloot van admiraal Adriaen Pater naar de West, met Gelein van Stapels als kapitein van De Zeeuwse Jager. Hij bracht nieuwe voorraden en kolonisten naar het eiland. Zijn reisverslag is bewaard gebleven, ge transcribeerd en gepubliceerd door Martin van Wallenburg in het Zeeuws Tijdschrift. Tussen de twee reizen van Van Stapels door, deed ook de bekende Joost van Trappen Banckert het eiland aan. Tijdens het halen van vers water raakten zijn man nen slaags met lokale indianen en hij ver loor 54 man. Rond 1630 kreeg de kolonie het zwaar. Ondanks dat Johannes Petrus Mijlijser in dat jaar bevestigd werd als predikant, kwam hij waarschijnlijk nooit aan. Het ei land werd verlaten na aanvallen van de Caribs van St. Vincent en Granada. De Ier William Gayner heroverde voor de Lampsins in 1633 het eiland. Cornelis de Moor, zoon van Jan de Moor werd na eni ge tijd de nieuwe commandeur. Schipper Lucas Pol bracht hem naar de West en arresteerde Gayner.1 Waarom dit gebeur de is onduidelijk. Er zouden ongeveer 1 De personages komen ook in het stripboek De Banneling van Tobago voor, maar aldaar wordt het verhaal verkeerd weergeven. Kaart van Tobago, circa 1650; aquarel van J.J. Binks, 1956, naar het origineel van Johannes Vingboons/ Atlas Vingboons Nationaal Archief. (Zeeuws Archief, Historisch Topografische Atlas Vlissingen) Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 12