suiker en tabak werden ook katoen en in digo uitgevoerd. De Koerlandse kolonie was in diezelfde periode niet veel verder gegroeid, doordat versterkingen uit Europa uitbleven. Tijdens de Pools-Zweedse Oorlog (1655-1660) werd Koerl and door de Zweden veroverd en werd Jacob als gevangene afgevoerd. Nadat honger en indianen Nieuw-Koerland bedreigden, rebelleerden de soldaten en droegen zij de kolonie over aan de Zeeu wen. Omkoping en verraad speelden mee en het conflict wat hieruit voortkwam over leefde de kolonie van beide landen. Tot in de achtttiende eeuw claimden Koerlandse vertegenwoordigers restitutie én een scha devergoeding van de Staten-Generaal en de familie Lampsins. Tijdens de Tweede Engels-Nederlandse Oorlog (1665-1667) veroverden de Engel sen van Barbados het eiland. De Engelse bezetting was slechts van korte duur en zij verlieten het eiland al snel. In 1667 wist Abraham Crijnssen in zijn tocht naar de West alle Zeeuwse patroonschappen te her overen op de Engelsen. Korte tijd zouden de patroonschappen een soort overzeese provincie van Zeeland vormen die bestuurd werd vanuit Suriname en viel onder de Staten van Zeeland, alvorens ze teruggege ven werd aan de patronen. Tobago kwam terug in handen van de erf genamen van de familie Lampsins, want de gebroeders Lampsins waren ondertus- sen overleden. De kolonie was in slechte staat en was onder constante dreiging van indianen. Toch wist de familie Lampsins het eiland te versterken en in 1672 kwam er 500 man versterking naar het eiland. Het was echter niet voldoende om de 'Tobago Plunder' door de Engelsen in het Rampjaar 1672 te voorkomen. Charles de Rochefort De Waalse predikant Charles de Rochefort schreef meerdere boeken over de koloniën in het Caribisch gebied, waaronder Le ta bleau de l'isle de Tabago ou de la Nouvelle Oualchre. Zijn werk was deels gebaseerd op de informatie van de predikanten in de West, deels op zijn eigen ervaringen. Zijn boek over Tobago geeft een zeer uitge breide en gedetailleerde beschrijving van het Zeeuwse patroonschap, hoewel het duidelijk is dat het vooral diende als pro pagandamiddel voor het gebied en voor de Lampsins. De Rochefort was ooit begonnen als Waals predikant in diverse Franse en Nederlandse koloniën in West-Indië. Wellicht diende hij ook op Tobago. Daarna zou hij dienen in de Waalse Kerk te Vlissingen. Later zou hij in Rotterdam beroepen worden en van uit daar de contacten onderhouden tussen de Waalse synode in Nederland en de vele predikanten die namens de Waalse Kerk in de West aangesteld waren. Zo verkreeg hij Kaart van Tobago, toegeschreven aan Willem Mogge. (Universiteitsbibliotheek Leiden) Juli 2020 13

Den Spiegel | 2020 | | pagina 15