informatie van de Zeeuwse patroonschap pen, bijvoorbeeld via Charles de la Leine in Berbice en Francois Chaillou die sinds 1660 op Tobago diende. Willem Mogge Willem Mogge, wellicht geboren te Vlissin- gen diende van 1650 tot 1660 als landme ter voor Het Vrije van Sluis. Daarna trok hij op de Schakerloo met de vloot van Crijnsen mee naar de West. Hij zou de nieuw her overde gebieden in kaart brengen en kreeg daarvoor een kist van de bekende Arent Roggeveen mee, vol met instrumenten om zijn taak tot uitvoering te brengen. Een anonieme kaart van Tobago moet wel door Mogge gemaakt zijn, aangezien de kaart uit ongeveer hetzelfde jaar stamt als dat Mogge als landmeter op Tobago genoemd wordt. Ook in het boek van De Rochefort wordt hij als landmeter genoemd. Mogge had zelfs een plantage naast die van de commandeur. De kaart geeft een duidelijk beeld van de toenmalige geografie van het eiland. Na Tobago zou Mogge naar Suri name trekken, waar hij in 1671 de eer ste kaart van het land zou tekenen. Broer Jacob Mogge tekende bekende kaarten van West Zeeuws-Vlaanderen en schreef een boek Inleydinghe der Sonnewijssers (1686), waarin ook Tobago genoemd wordt. In 1682 werd in het lidmatenregister te Vlis- singen ene Susanneken Mogge ingeschre ven met een attest van Tobago. Het is on duidelijk of zij familie was van Jacob en Willem, maar het lijkt meer dan een toe- valigheid. Begin van het einde: 1672-1677 Na 1672 liet de familie Lampsins het ei land niet aan zijn lot over en besloot het in 1676 van de hand te doen aan de Kamer Amsterdam. Dit zal ongetwijfeld met sche ve ogen bekeken zijn door de Kamer Zee land. Reeds eerder hadden de Lampsins elders steun gezocht, want Cornelis Lamp- sins werd om onduidelijke redenen in 1662 door de Franse kroon verheven tot Baron van Tobago. De Amsterdammers versterkten het ei land snel, maar de troepen van Admiraal Binckes waren nog niet klaar met versterk- ken toen een Franse overmacht onder D'Estrees begin 1677 het eiland aanviel. De aanval werd met grote verliezen af geslagen. De maanden daarna deed een verzwakte en uitgehongerde bezetting zijn best het eiland klaar te maken voor een beslissende slag. Voorraden waren slechts beperkt aangevoerd toen de Fransen aan het eind van het jaar terugkwamen. Een voltreffer in het kruitmagazijn doodde bij na alle Nederlandse officieren en maakte een einde aan de kolonie. Ondanks diver se nieuwe plannen zou er nooit meer een Zeeuwse of Princevlag waaien over Tobago. Zeeuwse erfenis Tegenwoordig is de Zeeuwse geschiedenis zo goed als vergeten. Terwijl de Koerlanders nog een monument hebben en sommigen dit deel van de geschiedenis nog enigszins weten, blijkt de Zeeuwse geschiedenis on bekend. Archeologische overblijfselen zijn er bijna niet, op wat ijsselsteentjes en ka nonskogels na. Geografische benamingen die op Nederlandse kaarten voorkomen zijn soms nog steeds aanwezig, maar in het Engels. De 'Zandpunt', de 'Broeders en Zusters' en 'Scheervogelskuilsak' zijn bij voorbeeld nog aanwezig als 'Sandy Point', Brothers and Sisters' en 'Sheerbirds Point'. Het is onduidelijk of deze namen van ori gine Nederlands of eventueel al daarvoor door anderen zo benoemd zijn. De Stettin en Erasmus River zijn respec tievelijk genoemd naar de planter Samuel Van Stetten en de bekende kaper en zee held Jan Erasmus (Reining). De Store Bay zou naar een kolonist Jan Stoer genoemd zijn, maar bewijs is afwezig. In latere tijd ontstonden nog de namen Jan De Moor Road en Old Dutch Fort Road als herinne ring op het eiland. Daarnaast is er een Man o War Bay, die in de Nederlandse periode Jan de Moor Baai genoemd werd. Wellicht is de huidige naam een verbastering van de naam van de Vlissingse burgemeester en eerste patroon van het eiland Jan de Moor. 14 Deri Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 16