Er was geen stuurhuis, het stuurwiel stond buiten. Ingeval dit niet werkte was er een noodstuurinrichting middels een helmstok op het achterschip. Een proefvaart van de Sabangbaaiop 11 april 1903. (Zeeuws Archief, St. Behoud Schelde- collecties) tweede machinist. Voor de overtocht naar Indië werden er in de salon tijdelijke voor zieningen gemaakt voor vier matrozen en stokers aan bakboord en twee hutten aan stuurboord. Ook is uit het bestek te lezen dat de ver lichting aan boord bestaat uit petroleum lampen. In eerste instantie was de naam Generaal van Heutz. Omdat dit politiek gevoelig lag, werd de naam veranderd in Sabangbaai. De krant De Zeeuw meldde op 19 maart 1903 dat de schroefstoomsleepboot Sa- bangbaai later die week te water zou wor den gelaten. De Vlissingsche Courant meldt op 13 april 1903 dat de proefvaart succes vol is verlopen en dat de Sabangbaai op 15 april onder gezagvoerder H. Cassens zou vertrekken naar Nederlandsch-Indië. Wanneer de Sabangbaai afmeerde in de Sabangbaai is niet bekend. Het zal, met een maximale snelheid van 9 knopen, een lange reis zijn geweest. De exploitatie van het bunkerstation in de Sabangbaai is in 1926 overgenomen door de NV Atjeh Transport Mij-Sabang. Voor die maatschappij heeft de Sabangbaai gevaren tot de bezetting van het eiland door Japan in 1942. Op 25 juli 1944 is de gehele haven vernield door schepen van de British Eastern Fleet. Ook de Koninklijke Nederlandse Marine heeft hier een bijdrage aan geleverd met onder andere de kruiser Hr.Ms. Tromp. De hele haven inclusief alle aanwezige schepen zijn hierbij vernield. De Sabangbaai is hierbij gezonken. Er zijn geen resten meer. De haven en alles wat daarbij hoorde is in 1959 verkocht aan de staat Indonesië voor een bedrag van 1.506.000,00 gulden. NIEK PETERS is als vrijwilliger in ver schillende functies betrokken bij het mu- ZEEum, onder andere als rondleider. Ook onderzoekt hij bijzondere objecten in het muZEEum. Daarnaast is hij intensief be trokken bij de conservering en presenta tie van de Biber. Bronnen - Henk Nagelhout, De 400+ schepen die wij bouwden - Krantenbank Zeeland ZB - Zeeuws Archief, Stichting Behoud Scheldecollecties Zie ook: http://warshipsresearch.blogspot.nl (Ron van Maanen) Juli 2020 27

Den Spiegel | 2020 | | pagina 29