niet compleet is. Toch levert enig sprokkel- werk interessante puzzelstukjes op. De eerste vestiging van Europeanen op Statia lijkt te stammen uit 1629. Dat jaar bouwden de Fransen een schans op het eiland, maar verlieten het vrij snel daar na weer. Op 25 april 1636 nam com mandeur Pieter van Corselles het eiland in voor de Zeeuwse patroon Jan Snouck en zijn partners. Onder die partners vie len de Vlissingse notaris en advocaat Gideon Morris en de Vlissingse schepen Claes Cornelisz Brouckaert. De patroon van Berbice, Abraham van Pere, was een andere partner en hij werd al snel in één adem met Snouck als patroon van het ei land genoemd. Ook van de Lampsins wordt wel eens gezegd dat ze bij de kolonisatie van het eiland betrokken waren, maar con crete bewijzen ben ik niet tegengekomen. Wel speelden zij enkele decennia later op Sint Maarten en Tobago een belangrijke rol. Interessant is het wel dat commandeur Pieter van Corselles dezelfde persoon is die in 1628 een commissie kreeg om Tobago in te nemen voor patroon Jan de Moor, de voorganger van de Lampsins op dat eiland. der Nederlandse gemeente. Ook Saba, the unspoiled queen, is sinds dat jaar een bijzondere gemeente. Het eiland is onder andere bekend doordat het de kortste lan dingsbaan van een commercieel vliegveld ter wereld heeft en met Mount Scenery over het hoogste punt van Nederland beschikt. Saba is waarschijnlijk voor de visvangst en zoutwinning vanaf 1640 gekoloniseerd vanuit Statia. Vanaf dat moment viel Saba onder diens bestuur en vormde één pa troonschap. Sint Maarten, dat een opzich zelfstaand patroonschap was en in een an der artikel apart behandeld wordt, kende in de zeventiende eeuw een eigen geschie denis. Pas nadat de patroonschappen ein digden en de drie bovenwindse eilanden in de schoot van de WIC terugvielen, werden de SSS-eilanden met elkaar verbonden. Vandaag de dag zijn Saba en Statia voor veel zaken afhankelijk van Sint Maarten. De vroegste geschiedenis Er zijn waarschijnlijk nog minder primaire bronnen bekend over de Zeeuwse periode van de twee eilanden, dan bijvoorbeeld over Berbice en Tobago. De meeste bron nen beginnen echter pas na de periode als Zeeuws patroonschap en vooral over Saba is erg weinig informatie voorhanden. Dit zorgt ervoor dat de puzzel van deze periode Het doel van kolonisatie van het eiland werd duidelijk verwoord: om 'goede toe back te planten en goede winninge te doen'. Dit geschiedde voornamelijk met Gezicht op Saba, 1860; litho Jacob Eduard van Heemskerck van Beest. (Rijksmuseum Amsterdam). Oktober 2020 9

Den Spiegel | 2020 | | pagina 11