Dominica, roofden om elders als slaaf te verkopen. Tegen 1658 telde Statia volgens De Rochefort 1600 inwoners, waarvan de helft slaven. Waarschijnlijk was dit aan tal overdreven. Elders werd de Europese bevolking op zo'n 300 gesteld, maar wel met 900 slaven. Ondanks de groei van de kolonie was er geen echte stad op het ei land. Pas in de negentiende eeuw zou het fort met zijn nederzetting alsmede de ne derzetting onder de heuvel samensmelten tot Oranjestad. Rond 1650/1660 vond de omslag van tabaksplantages naar suiker plantages plaats, zoals dit ook op andere eilanden gebeurde. Saba had een lastige start. Een aardverschuiving verwoestte in 1651 de eerste nederzetting. In 1659 woon den er 57 Nederlanders, en 54 Engelsen, Schotten en Ieren op het eiland. Ook hier waren vooral katoen, tabak, indigo en later suiker belangrijk. In 1656 vluchtten 14 sla ven van Saba naar Puerto Rico. Verovering en herovering In 1665 werden de eilanden door de Engel sen veroverd en werden 900 slaven mee genomen door de veroveraars. Ook 250 Nederlanders van Statia en 70 van Saba werden meegenomen. Een jaar later wilde Gerard Bogaert vanaf Curasao Statia ver overen. De Fransen waren de Nederlanders hierbij te hulp geschoten, maar behielden het eiland uiteindelijk op een verraderlijke manier. Bogaert schreef dat hij hoopte dat het eiland snel terug onder Nederland kwam 'tot voortplantinge van Godes Kercke', want nu was het 'onder het pau selijk juk zwaarlijk zucht, de liberteyt niet hebbende een psalm te zingen'. Na veel onderhandelen gaven de Fransen in 1667 het eiland terug aan de Zeeuwen. In 1671 werd Lucas Jacobson aangesteld als com mandeur van Statia én van Saba. Dit was een van de eerste keren dat het laatste ei land nadrukkelijk genoemd werd voor de Zeeuwse periode. Het jaar daarop werd het eiland door de Engelsen veroverd, om nog geen jaar later heroverd te worden door Evertsen en Binckes die op diezelfde tocht Nieuw-Amsterdam heroverden. Nadat de twee zeehelden het eiland verlieten, namen de Engelsen het eiland direct weer in. Na gesteggel over de teruggave van het eiland na de Vrede van Westminster (1674), was het aan Jan Erasmus Reining te danken dat het eiland in 1676 weer Nederlands was. Het jaar daarop zou Reining een belangrijke rol op Tobago spelen. Het einde van een patroonschap De WIC wilde na de Engelse veroveringen de eilanden zelf weer besturen en probeer de de rechten van de patronen af te kopen voor Statia. Saba hoefden ze niet te kopen meenden zij, want daarvoor was nooit een officieel octrooi verleend. Gebaseerd op de benoeming van commandeur Jacobsen voor Statia én Saba, kregen de patronen uiteindelijk toch gelijk dat Saba ook onder het patroonschap viel. Na decennia van privé-koloniën kwamen meerdere patroon schappen in deze periode aan hun einde. Voor Saba en Statia speelden, naast de toe nemende externe dreiging, ook een conflict tussen de twee patronen en het streven naar een handelsmonopolie van Van Pere mee tot de beslissing van de WIC. Dominee Demetrius (Cornelis de Meester) verkocht als tweede man van Johanna Schorer in 1679 hun rechten aan de WIC. Deze ver- Predikant Johannes de Mey, 1660; koper gravure en ets. (Rijksmuseum Amsterdam). Oktober 2020

Den Spiegel | 2020 | | pagina 13