is de naam verengelst. Saba gaat er prat op in dat de vroegste geschiedenis vooral Engels zou zijn. Een voorbeeld is de dis cussie op het eiland omtrent de geografi sche benaming 'Parijs', Volgens sommigen is dit juist een Nederlandse verbastering van het Engelse woord parish (parochie). Stemmen gaan op om de naam dan ook 'terug' te veranderen. Het toeval wil dat een verre voorvader van een vriend van mij reeds planter op Saba was. Deze Vlissinger Jan Willemsz de Zeeuw noemde in zijn hu welijkse voorwaarden in 1669 drie planta ges, waaronder de plantage met de naam Parijs. De plantage is door alle oorlogen in de zeventiende eeuw al lang verdwenen, maar de naam is blijven voortbestaan. Een andere herinnering aan de Zeeuwse perio de op Saba is Fort Road, dat herinnert aan de plaats waar de Zeeuwen hun eerste fort stichtten. Op Statia kijkt Fort Oranje nog steeds uit over de haven van Oranjestad. In het midden van de binnenplaats staat een obelisk die aan het begin van de twintigste eeuw is opgericht ter ere van het jubileum van het bezoek van Michiel de Ruyter aan Statia. Het fort speelt een belangrijke histo risch rol. In 1776 werden hier Amerikaanse koopvaardijschepen met de First Salute begroet, waardoor Nederland onbedoeld het eerste land ter wereld werd dat de jonge Verenigde Staten als onafhankelijk land erkenden. President Franklin Delano Roosevelt bood in 1939 een herdenkings plaquette aan. Interessant detail: zowel F.D. Roosevelt als zijn verre neef en presidenti eel voorganger Theodore Roosevelt stam- VAN RHïEMEG De Van Rheeweg op St. Eustatius, 2019. (Foto Geert Stroo). Een ingemetselde WIC-steen, 2019. (Foto Geert Stroo). men af van de Nederlandse kolonist Claes Martensen van Rosenvelt. Hij was in 1650 in Nieuw-Nederland aangekomen en was zeer waarschijnlijk afkomstig van Tholen. Onder Fort Oranje staan aan de zeekant nog enkele ruïnes van oude pakhuizen. Een enkele is gerenoveerd, waaronder een pand waar nog een oude WIC-steen in de gevel prijkt. Op hetzelfde eiland is Zeelandia Beach een bekende schildpaddenbroed- plek. Een Van Pere- en Van Rheeweg herin neren tot vandaag de dag aan de Zeeuwse patronen van het eiland. Literatuur - Cornelis Ch. Goslinga, The Dutch in the Caribbean and on the Wild Coast 1580-1680 (Assen 1971). - G.J. van Grol, De grondpolitiek in het West-Indisch domein der generaliteit (Amsterdam 1980). - J. Hartog, De bovenwindse eilanden: Sint Maarten, Saba, Sint Eustatius; eens gouden rots, nu zilveren dollars (Aruba 1964). - L.J. Joose, Geloof in de nieuwe wereld; ontmoe tingen met Afrikanen en Indianen (1600-1700) (Kampen 2008), GEERT STROO is archivaris van de ge meente Sluis en werkt daarnaast aan een PHD over Zeeuwse patroonschappen in de West. Heeft u vragen, opmerkingen of aanvullingen? Mail naar geertstroo@ gmail.com. Oktober 2020 13

Den Spiegel | 2020 | | pagina 15