Pakkend Jaco Simons Het hoofdstedelijke Rijksentrepot en de rol van Jan Jacob Rochussen In de oostelijke helft van Amsterdam, niet ver van Het Scheepvaartmuseum, staat aan het Entrepotdok een lang lint van pakhuizen. Alle panden werden in 1828 voorzien van een naam van een Nederlandse stad waarmee Amsterdam nauwe handelscontacten had. Voor wat betreft Zeeland vinden we de pakhuizen Goes, Middelburg, Veere, Zierikzee en natuurlijk ons eigen Vlissingen. Niet zo zeer de namen van de pakhuizen, als wel de door koning Willem I aangewezen belangrijkste man achter de lange reeks uit de kluiten gewassen panden, een nazaat van het Vlissingse geslacht Rochussen, is voor ons interessant. Pakhuizen in de Plantage In de zeventiende eeuw was Amsterdam dé opslagplaats van Europa. Vanuit de hele wereld kwamen vervoersstromen samen op dit centrale distributiepunt van goede ren. Specerijen uit Azië, bont uit Amerika, ivoor uit Afrika, walvistraan uit Spitsbergen en graan uit Polen, om maar een greep te doen. Goederen werden aanvankelijk opgeslagen op zolders of in kelders van statige Amster damse koopmanshuizen. Omdat de ruimte steeds beperkter werd, moesten speciale huizen voor opslag worden gebouwd. De meeste van die pakhuizen waren in parti culiere handen, naast een aantal opslag panden dat in handen was van de overheid. Rond 1690 werd de zogeheten 'Vierde Uit leg' aan de oostzijde van de hoofdstad gerealiseerd. Deze stadsuitbreiding werd de Plantage genoemd, een warande van groen waar Amsterdammers, zowel de meer als minder bemiddelde, hun volks tuintjes avant la lettre konden kopen en het drukke stadscentrum konden ontvluchten. Aan de toenmalige Rapenburgergracht, la ter Entrepotdok genoemd, werd rond 1708 een reeks particuliere pakhuizen gepland. Deze locatie bevindt zich overigens op een steenworp afstand van de oudste dierentuin van ons land, Artis. Nadat de kavels aan de Rapenburgergracht in kaart waren ge bracht, werd begonnen met de bouw van de panden. Het jaartal 1710 prijkt dan ook op de eerst gebouwde gevels. Het oudste pak huis werd aanvankelijk naar de Noorse ha venstad Drontheim (Trondheim) genoemd, maar zou ruim een eeuw later worden om gedoopt in Middelburg. De oorspronkelijke naam herinnert aan de grensoverschrijden de handelscontacten van de Republiek der Verenigde Nederlanden. Vervolgens zouden in de achttiende, maar vooral in het begin van de negentiende eeuw meer panden worden bijgebouwd. Algemeen Rijksentrepot Na de economische teruggang in de Franse tijd kwam er in 1827 een initiatief van ko ning Willem I om de handel in Amsterdam te stimuleren: de oprichting van het Algemeen Rijksentrepot, een soort opslag zone. De al bestaande 51 pakhuizen uit 1710 werden door de overheid opgekocht en er werden 33 nieuwe bijgebouwd. In de loop van 1829 werden de nieuw gebouwde panden opgeleverd en een jaar later was de statige toegang tot het entrepot, het zoge heten poortgebouw, gereed. Het woord entrepot is uiteraard afkomstig uit het Frans en staat voor een verzegelde opslagplaats waar aangevoerde goederen uit het buitenland onder douanetoezicht worden opgeslagen en waarvan de bestem ming nog niet vaststaat. De goederen lagen in het streng bewaakte Rijksentrepot als 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 16