Het Entrepotdok, gezien van de Schans bij de Nieuwe Lijnbaansgracht in de richting van de Nieuwe Herengracht, 1835; litho Paulus Lauters. (Collectie Stadsarchief Amsterdam). het ware entre ofwel tussen herkomst en bestemming. Zo konden ze accijnsvrij wor den opgeslagen en dat scheelde een hoop administratieve rompslomp. Alleen als de waar definitief in Nederland bleef, werd er accijns over geheven. Jan Jacob Rochussen De belangrijkste figuur in verband met de oprichting van het Rijksentrepot was Jan Jacob Rochussen. Hij leidde in Amsterdam een zevenkoppige, tijdelijke commissie die was belast met de opzet van het entrepot. Het comité bestond uit vier mensen van de toen invloedrijke Kamer van Koophandel, twee ambtenaren van de gemeente Am sterdam en entreposeur Rochussen, die in die rol verantwoordelijk was voor het be heer van het entrepot. Rochussen was ove rigens ook nog secretaris van de Kamer van Koophandel. Jan Jacob Rochussen was een directe na zaat van een bekende Vlissingse familie van kooplieden, kaapvaarders en stads bestuurders. Zijn grootvader Isaac en ook eerdere generaties Rochussen waren gebo ren in de Walcherse havenstad. Jan Jacob zag het levenslicht in 1797 in het Brabantse Etten en verhuisde met zijn ouders mee naar Amsterdam. Rochussen stond rond 1827 aan het begin van een glansrijke carrière. Na zijn werk in de tijdelijke com missie werd hij benoemd tot directeur van het Rijksentrepot. Zijn staat van dienst ontwikkelde zich daarna verder, in 1840 als minister van Financiën en in 1845 als Gouverneur-Generaal van Nederlands- Indië. Daarna, in 1858, was hij korte tijd leider van het Kabinet Rochussen en gelijk tijdig minister van Koloniën. Willem Abraham Baud noteerde op ba sis van briefwisselingen die minister Jean Chrétien Baud en gouverneur Rochussen met elkaar onderhielden enkele hilarische details over de innemende, hard werkende en tevens nogal ijdele Rochussen: 'Hij heeft zich somtijds belagchelijk gemaakt door in alles koning Willem II te willen imiteeren, door altijd in militair tenu te loopen (dat hij niet eens doen mogt zonder speciale per missie), door altijd met een jasje en een Oktober 2020 15

Den Spiegel | 2020 | | pagina 17