verdieping tamelijk gering. Voor een woon huisfunctie zijn deze kenmerken uiteraard niet geschikt. Er werden oplossingen be dacht door onder meer het middengedeelte (door uitkernen) of de achterzijde (door in korten) aan te pakken. Zo kreeg het pand Middelburg door uitkerning een brede on derdoorgang die eerst leidt naar een zon licht vangende binnenplaats, de Binnen Kadijk, en daarna leidt naar de straat aan de achterzijde, de Laagte Kadijk. Pakhuis Vlissingen, als gevolg van de alfabetische volgorde gebroederlijk naast Veere staan de, kenmerkt zich juist door een smalle toegangsdeur aan de voorzijde en inkorting aan de achterzijde. Bezoek Bijna alle toeristen of dagjesmensen die aankomen op het Centraal Station van Amsterdam, één van de belangrijkste toe gangen tot de stad, lopen linea recta naar het Damrak, de Dam en de Kalverstraat. Vervolgens zijn dan, in westelijke richting, de befaamdste grachten of, oostwaarts, De Wallen aan de beurt. Een interessant alternatief is wellicht, om na het verlaten van het station eens direct linksaf te slaan richting Het Scheepvaart museum en, even daarvoor, rechtsaf het Kadijksplein te nemen. Je komt dan uit bij het poortgebouw van het voormalige en trepot, waarna je aan je linkerzijde de in drukwekkende reeks voormalige pakhuizen aantreft. Met een kwartier lopen ben je van af het station op deze unieke locatie met simpelweg het adres 'Entrepotdok'. Naast de tot woningen omgebouwde pakhuizen vind je hier enkele kleinschalige, aanlok kelijke eetcafés. Vergeet tot slot niet de achterzijde van het gehele complex te be kijken, de Laagte Kadijk, want die is net zo zeer de moeite waard. Een combinatie met het maritieme museum van Amsterdam ofwel Het Scheepvaartmuseum, maakt een bezoek aan dit deel van de stad helemaal leuk. JACO SIMONS studeerde kerkorgel en piano aan het conservatorium. Naast zijn activiteiten als musicus en componist houdt hij zich bezig met archiefonder zoek betreffende de Walcherse historie. Zijn artikelen verschenen in Den Spiegel, Arneklanken, Klaver Vier, Nehalennia, Saillant en De Wete. Online te raadplegen op www.lacoda.nl. Internet - http://www. de-alliantie.nl/alliantie/fil es/4 5/ 45a3f9c9-dce1-492d-b3d4-b0db9686c8a6.pdf - http: /www.burovanstigt.nl/files/2013/08/Entrepot- Bouwmeesters-met-draagvlak.pdf - http://www.parlement.com/id/vg09ll5ux9z0/j_j_ rochussen Literatuur - W.A. Baud, De semiofficiële en particuliere briefwis seling tussen J.C. Baud en J.J. Rochussen 1845 1851 en enige daarop betrekking hebbende andere stukken, Assen 1983. Stadsarchief Amsterdam - Archief van de Secretarie, Afdeling financiën, inv.nr. 3235. Overdracht van het Rijksentrepot aan de gemeente Amsterdam in 1890. - Collectie Stadsarchief Amsterdam: retroacta van eigendomsbewijzen inv.nr. 3397. Lijst van pak huizen aan de Rapenburgergracht die door de over heid in 1827 werden opgekocht, en andere stukken hieromtrent. - Tijdschriften Ons Amsterdam en Amstelodamum, diverse jaargangen (zie zoekterm 'entrepotdok' in indexen op jaarboeken en jaargangen). 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 20