Van het bestuur Peter van Druenen De corona-uitbraak begin dit jaar en de daarop volgende lockdown hadden grote invloed op de levensvatbaarheid van een groot aantal sectoren. We kennen ze inmid dels wel uit het hoofd: de horeca, ZZP-ers, reisbureaus, het verenigingsleven, de sport en, zeker niet in de laatste plaats, de cul turele sector. Muzikanten, toneelspelers en cabaretiers zagen hun optredens afgezegd en schouwburgen, bioscopen en concert zalen moesten sluiten. Dat gold ook voor de archiefdiensten en de musea, waaron der ons onvolprezen muZEEum. Na 15 juni kwam er eindelijk wat lucht en mochten er weer mensen naar binnen. Maar alles was gebonden aan maximum aantallen en steeds maar weer die ijzeren regel: mini maal 1,5 meter afstand. Gemiddeld kwam dat neer op slechts een kwart van de nor male bezoekersaantallen of zelfs minder. De horeca had het iets makkelijker omdat we een mooie zomer hadden en veel ter rassen toestemming kregen om meer vier kante meters stoep, straat of plein in beslag te nemen. Bovendien kwam er de overtui ging dat er buiten minder gevaar zou zijn dan binnen. Voor musea was dat laatste dan weer minder goed nieuws. Veel mensen kozen tijdens hun vakantie voor de buiten lucht. En dat is slecht nieuws, vooral omdat de Nederlandse musea in meerderheid wei nig vlees op de botten hebben en de laatste decennia al zwaar te lijden hebben gehad onder de bezuinigingsgolven. Dat geldt ook voor ons eigen muZEEum. Ik heb er vaker over geschreven en gespro ken: wat de medewerkers en de vrijwil ligers hier presteren is bijna buitenaards. Het budget is minimaal. Desondanks is het een van de beste historische musea van Nederland en slaagt het er al jaren in om hoog te eindigen in de verschillende popu- lariteitsonderzoeken. Zo zijn we meerdere keren uitgeroepen tot het leukste uitje van Zeeland en maken we ook dit jaar weer een goede kans op deze hoofdprijs! Ik hoop dat dit zich ook vertaalt in hogere bezoekersaantallen. U, als vriend van het muZEEum, heeft vrij entree, maar het zou mooi zijn wanneer u toch een, twee of drie keer vaker komt dan in eerdere jaren en dan ook nog anderen meeneemt: kinde ren, kleinkinderen, broers, zussen, neven en nichten, ooms, tantes, vrienden, bu ren,... Het mes snijdt dan aan alle kanten: u en uw introducés hebben een fantastische ochtend of middag en het muZEEum heeft weer wat extra kaartjes verkocht. Maar nu eerst Den Spiegel lezen! Ik wens u veel lees- en bezoekplezier! 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2020 | | pagina 26