dio te horen zou zijn of de net opkomende cowboy-zangeres Ria Valk. Met name aan de activiteiten rondom Sin terklaas werd de nodige aandacht besteed. Markante persoonlijkheid was ongetwijfeld Van Zutphen, in het dagelijks leven olieman bij de veerboot Vlissingen/Breskens. Van Zutphen was ruim een generatie ouder dan zijn medebestuursleden, om welke reden hij dan ook wel de bijnaam 'Pa van Zutphen' had. Minder eerbiedwaardig was zijn andere bijnaam 'Tien voor twee' die hij te danken had aan de stand van zijn voeten. Als ou dere was hij destijds de aangewezen figuur om de rol van de eerwaarde grijsaard te spelen. Een rol die hij met grote toewijding vervulde en waar zwarte Piet slechts mocht figureren. Geen grappen en grollen maken de Piet, maar een onderdanige knecht. Sint was wat dat betreft de personificatie van het toenmalige Nederland met een recent koloniaal verleden. Het sinterklaasfeest werd ieder jaar gehou den in het toenmalige Concertgebouw aan de Emmastraat, later ook nog kapel van de Pinkstergemeente. Koninginnedag 1947; praalwagen no. 1 'Egyptische Galei' van buurtvereniging 'de Posthoorn' in de Wilhelminastraat. De optocht had als thema 'Schepen door de eeuwen heen'. (Zeeuws Archief, fotocollectie Vlissingen; foto H. van der Plujm). Ieder jaar beleefden zo n 500 kinderen het sinterklaasfeest met onder andere liedjes van het Vlissingse kinderkoor Jong Leven en na afloop een zak snoep. Ook een rondgang van Sint door de buurt was een vast programmaonderdeel, waar bij het jeugdkorps van Ons Genoegen voor de muziek zorgde. Voor het vervoer van de goedheiligman werd nogal eens een beroep gedaan op de toenmalige motorzaak van Piet de Leeuw, die gelegen was op de hoek Zeilmarkt/Gravestraat. Zo werd Sinterklaas eens met veel moeite in een Messerschmitt 'gehesen'. Een autootje van de Duitse vliegtuigfabrikant dat ook het model en de grootte had van de cockpit van een twee- motorig vliegtuigje. Ook werden er, tegen betaling, huisbezoe ken belegd. Aanvankelijk startte men in 1956 met deze activiteit. De opbrengst was voor de Hongaarse vluchtelingen. Deze was echter zo goed dat men de jaren daarna ten behoeve van de verenigingskas eveneens huisbezoeken ging organiseren. Oktober 2020 5

Den Spiegel | 2020 | | pagina 7