En die ene keer dat men de latten vergeten was, stroopte secretaris Hermens gewoon z'n mouwen op om met zijn arm de limo nade te roeren. Behalve dat het bestuur artiesten uitno digde voor feestavonden was men ook op dit punt inventief. Er werd een toneelclub opgericht. En er werd naar hartenlust ge repeteerd aan stukken zoals het blijspel met de oer-Hollandse naam Aardappelen van Jan van Tol. Dit alles gebeurde onder de bezielende leiding van regisseur Piet de Leeuw, een verwoed amateurtoneelspeler. De toneelavonden werden een doorslaand succes in een uitverkocht Concertgebouw. Na de première ging men zelfs nog op tour nee naar diverse Walcherse dorpen. Inmiddels waren de jaren zestig begonnen. De televisie deed zijn intrede. Sprookjes films hoefde men niet meer in Alhambra te zien en lachen kon je ook bij de tv-quiz van Theo Eerdmans. In Vlissingen waren de buurtverenigingen Tuinstad en Hobein- straat al ter ziele gegaan. Alleen De Post hoorn was nog actief. Half de jaren zestig namen de activiteiten ook hier echter af en werd de eens zo actieve buurtvereniging ontbonden. De roerige jaren zestig waren begonnen waarin alles anders moest. Na het puinruimen van de oorlogsschade werd er weer volop gebouwd. Iedere minis ter van volkshuisvesting stelde er een eer in om maar zoveel mogelijk woningen in een jaar te bouwen. Hele stadswijken wer den letterlijk uit de grond gestampt. Ook Vlissingen blies, met de bouw van hele flat- blokken in Paauwenburg, zijn partijtje mee. Buurtverenigingen waren uit de tijd. In de nieuwbouwwijken ontstonden wijkcomités die aandacht vroegen voor de woonom geving. Later werden deze comités omge vormd tot wijkverenigingen. En tijdens de jaren zeventig kregen de activiteiten van de ze organisaties ook een naam: het sociaal- cultureel werk. De besturen kregen profes sionele ondersteuning van opbouwwerkers. Eind jaren zeventig kwam de economische recessie. Er moest bezuinigd worden is de kreet die alom gehoord werd. Het 'no- nonsense' tijdperk is ingetreden. De franje moet eraf. Anno 1987 wordt het sociaal- cultureel werk gehalveerd. We zijn dan weer terug bij af met een gevoel van nostalgie naar een vervlogen tijd. Frits de Kaart is in 1946 te Vlissingen geboren en heeft daar tot 1970 gewoond. Zijn ouders waren in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw actief in de buurtvereniging en filmclub De Post hoorn te Vlissingen. Sinds 1970 woont hij in Goes waar hij actief is geweest in de lokale en provinciale politiek. Sinds 2017 is hij secretaris van de Heemkundige Kring De Bevelanden. Daarnaast is hij auteur van diverse artikelen en columns over regionale historie, politiek en maat schappij in diverse periodieken en op so ciale media als facebook. Oktober 2020 7

Den Spiegel | 2020 | | pagina 9