Drinkwatervoorziening aan de bevolking van Oost-Souburg op de hoek van de Braamstraat/ Dijkstraat, circa 1945. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) (uit fotocollectie A.G. Kruithof) Voedselverstrekking Was het aantal inwoners per 1 februari 2077, per 1 maart zakte het weer tot 1985 inwoners en op 1 april tot 1890 inwoners. De artsen en het gemeentehuis konden weer beschikken over een telefoonver binding. Bij de brandweer in het dorp en de Rode Kruispost in Abeele ontstonden steeds meer klachten over het ontberen van een telefoonverbinding. Het onder wijs was langzaam weer op gang geko men. Omdat rekening moest worden ge houden met eb en vloed kon in de regel slechts halve dagen les worden gegeven. Omdat het luchtgevaar inmiddels was ge weken gingen stemmen op om de Dienst Luchtbescherming op te heffen. Dat zou aanmerkelijk in de kosten schelen. De jon ge krachten bij deze dienst konden nuttiger arbeid verrichten bij de Dienst Uitvoering Werken. Ook ontstonden er steeds meer klachten over de voedselvoorziening. Er werd te weinig voedsel vertrekt, vooral vet. De inwoners waren in verband met de eb en vloed vaak lang van huis waardoor zij voedsel tekort kwamen. Dit gaf aan- leiding tot ontevredenheid. Dat gold ook voor de textielvoorziening. De kleding en het schoeisel kreeg zwaar te lijden van het zoute water, wat nadelig was voor de ge zondheidstoestand van de inwoners. Het gemeentebestuur drong aan op het ver snellen van de mijnopruiming. Dit moest vooral plaatsvinden op de kanaaldijken omdat daar de enige mogelijkheid was voor de nog aanwezige paarden en koeien om te kunnen weiden. Omdat het warme weer naderde ging de jeugd weer zwemmen in het kanaal. Ook hun leven liep gevaar wan neer zij zich gingen verkleden aan de ka naaldijken. Het aantal inwoners begon na de zomer langzaam toe te nemen. Op 1 juni telde het dorp nog 2095 inwoners, op 1 oktober was het aantal gestegen tot 2476. In deze periode was de situatie nauwelijks gewijzigd. Nog steeds werd geklaagd over voedseltekort, gebrek aan schoeisel en tex tiel. Er kwam echter gunstig nieuws. De ge meente Poortugaal besloot Oost- en West Souburg te adopteren. Het stuurde honderd ton aan meubelen, keukengerei en textiel. 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 10