Een huwelijk en roombroodjes Tijdens de Tweede Wereldoorlog werkte Souburger Piet Kranenburg verplicht in Duitsland. Hij begon als buschauffeur in Wilhelmshaven en later in Wolfsburg. Daar vervoerde hij werknemers van en naar de grote fabrieken waar de Kever werd gebouwd. Zo noemde men de auto in de volksmond die eigenlijk 'Kraft durch Freude' heette. Later rolden er ook leger voertuigen uit de fabriek zoals de beroem de 'Kübelwagen'. Na het capituleren van Duitsland kwam hij terug naar Nederland. Na een treinreis van vijf dagen (in een kolenwagon) belandde hij in Limburg. Hij stalde zijn koffer bij een Limburgs gezin en liftte terug naar Zeeland. Vanaf Bergen op Zoom kon hij met een tot bus omgebouw de vrachtwagen tot in Goes komen. Vanuit Goes reed er een trein naar Middelburg en Vlissingen. Op de station van Souburg stapte hij uit en werd verwelkomd door zijn vader die bij de Spoorwegen werkte. Wat hij in Souburg aantrof was met geen pen te beschrijven aldus Kranenburg. Alles stond onder water. Met een lad der moest hij naar de eerste verdieping klauteren van zijn ouderlijke woning in de Braamstraat. Het was een enorme op luchting dat 'zijn Sjaan', die hij voor de oorlog had leren kennen al die tijd op hem Herinneringstegeltje, vervaardigd ter gelegen heid van het huwelijk tussen P.J. Kranenburg en A.N. Cijsouw. (Particuliere collectie) had gewacht. Omdat zij een woning kon den betrekken in de Burchtstraat beslo ten zij snel te gaan trouwen. Het huwelijk vond plaats op 28 augustus 1945 in het gemeentehuis aan de Kanaalstraat, waar tegenwoordig Omroep Zeeland is geves tigd. Bij het organiseren van het huwelijk moesten ze terdege rekening houden met eb en vloed vanwege de inundatie. Na het burgerlijk huwelijk in het gemeente huis vond het kerkelijk huwelijk plaats in de Hervormde kerk aan het Oranjeplein, dat ook bij vloed gedeeltelijk droog stond. De bruiloft kende een feestelijk vervolg in het nabijgelegen café, waar tegenwoor dig een Chinees restaurant is gevestigd. Vrienden en kennissen schonken het bruidspaar de nodige distributiebonnen waardoor er, ondanks de schaarste in die tijd, een feestje kon worden gehouden. De bruiloftsgasten wachtte nog een verras sing. Het bruidspaar had een plaatselijke bakker gevraagd om iets lekkers klaar te maken om de bruiloft een extra feestelijk tintje te geven. Tijdens het feest zwaaide de deur open en de bakker verscheen met een schaal roombroodjes. Een dergelijke traktatie was zeer bijzonder in die tijd en de gasten vielen er op aan. Het duurde echter niet lang of de eerste gasten ver dwenen richting toilet. Andere gasten werden daardoor verplicht zich naar bui ten te begeven en bij de kerkmuurtjes de verorberde broodjes aan de straatstenen te schenken. Piet Kranenburg, die onlangs de leeftijd van 100 jaar bereikte, ver moedt dat de bakker destijds eierpoeder had gebruikt dat de stempel van versheid niet meer mocht dragen. De volgende dag werden ook de kinderen van de na bijgelegen school, waar het restant van de broodjes naar toe was gegaan, ziek. Naderhand hoorde het bruidspaar dat er in het dorp werd gefluisterd dat er tijdens het huwelijksfeest in het café te veel was gedronken met de overgevende bruilofts gasten bij de kerkmuurtjes als gevolg. Januari 2021 9

Den Spiegel | 2021 | | pagina 11