De Sottegemstraat en omgeving gezien vanaf het dak van ziekenhuis Bethesda, 1945. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) (uit collectie Dert) Vlissingen Na de inundatiebombardementen in de eerste helft van oktober 1944 kreeg ook Vlissingen te maken met ernstige overstro mingen. Het gebied ten noorden van de Singel liep bij vloed onder water. Wijken, zoals Tuindorp, moesten twee weken na het bombardement al worden ontruimd vanwege de hoge waterstand. Bij springtij drong het zoute water zelfs door tot in de Badhuisstraat, Bouwen Ewoutstraat en het gebied ten oosten van de Scheldestraat: De Rode Buurt. De binnenstad bleef droog. Vanaf het begin van de oorlog vonden er bombardementen plaats op Vlissingen. Met meer dan 75 bombardementsdagen werd de stad een der meest gebombardeerde steden van het land. Ter voorbereiding op de landing op 1 november openden circa 300 kanonnen vanuit Breskens het vuur op de Scheldestad. Direct na deze beschieting landden de geallieerden op het strandje bij de Oranjemolen, Uncle Beach. Er volgden dagen van hevige straatgevechten. Op 3 november viel het Duitse hoofdkwartier, dat in Hotel Britannia was gehuisvest in ge- allieerde handen. Op 4 november was de gehele stad bevrijd. Vlissingen lag groten deels in puin. In de eerste plaats moesten er noodvoorzieningen worden aangebracht en herstelwerkzaamheden uitgevoerd. Op dat moment telde Vlissingen slechts 3000 inwoners. Op 1 januari 1940 waren het er nog 23.106. Van de woningvoorraad van 6210 waren er ongeveer 1000 woningen verwoest, gesloopt of onteigend om ge sloopt te worden. Vanwege de inundatie stonden er 1600 woningen permanent on der water. In het gebied dat periodiek over stroomde stonden er op dat moment 465 onder water zodat slechts op de bovenver dieping kon worden gewoond. Bij de strijd om de bevrijding in de eerste dagen van november kwamen er nog 352 verwoeste woningen in het droge zuidelijke deel van de stad bij. Veel geëvacueerde Vlissingers stonden te popelen om naar de stad terug te keren. Vaak was onbekend hoe het met hun wo ning gesteld was. Eind december 1944 waarschuwde het gemeentebestuur om dat niet te doen, tenzij hun aanwezigheid van vitaal belang was. Om die reden werd een 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 12