Woningdienst opgericht die vestigingsver gunningen moest gaan verlenen. Het in wonertal op 1 januari 1945 steeg toch tot 12.950. De veerkracht werd bovendien geïllustreerd door advertenties met betrek king tot het winkelbestand. Zo liet bak kerij Van de Kop weten dat zijn zaak van de Scheldestraat tijdelijk was verplaatst naar de Walstraat, de manufacturenzaak van Steketee van de Nieuwendijk naar de Kerkstraat en dat de firma Goetheer zijn winkel aan de Walstraat weer had geopend. De verf- en glashandel van Prins was weer telefonisch bereikbaar op hun oude num mer 52 hoewel de levering van verf en glas nog niet mogelijk was. Een woning aan de Dahlialaan in de Vlissingse wijk Tuindorp tijdens de inundatie, 1944-1945 (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) (uit collectie Dert) Levensmiddelen Geconstateerd werd dat de gezondheids situatie en medische verzorging geen aan leiding tot bijzondere klachten gaf. Enkele ziekten waren door de oorlogssituatie in de hand gewerkt, zoals schurft. Het gebrek aan kwalitatief goede zeep om lichaam, kleding en beddengoed te wassen was waarschijnlijk de oorzaak. Een en ander werd nog versterkt door een gebrek aan schoon drinkwater. Voor alle zekerheid was de helft van de inwoners tegen tyfus ingeënt. Infectieziekten kwamen nauwelijks voor. Over de aanvoer van levensmiddelen kwa men veel klachten binnen. Artikelen die in Middelburg of andere omliggende gemeen ten in voldoende mate aanwezig waren, bleven voor de Vlissingse burgers lastig verkrijgbaar. De reden lag waarschijnlijk in de vervoersproblematiek en de te geringe voorschotbevoorrading van de Vlissingse grossiers. Deze konden niet aan de vraag van de winkeliers voldoen. Vooral bij de boterlevering ontstonden grote problemen. De sterke toename van de bevolking van de havenstad zal ook wel een rol hebben gespeeld. Een probleem van andere orde speelde vooral bij het mannelijk deel van de bevol king: de tabak. Het college was van mening dat een betere verdeling van het genotmid del wel eens tot een mildere stemming kon leiden. Waar er ook klachten waren over textielgoederen en schoeisel kwamen er nauwelijks klachten binnen over de melkle- Januari 2021

Den Spiegel | 2021 | | pagina 13