verantie. Ook aan aardappelen en groenten was geen gebrek. Op 20 januari 1945 ging het gerucht over een op handen zijnde staking bij 'De Schel de' die mogelijk verband hield met het ge brek aan levensmiddelen. Om dat te voor komen haastte het gemeentebestuur zich om een persbericht in De Vrije Zeeuw te plaatsen waarin beloofd werd het brood rantsoen te verhogen. De stakingsdreiging zorgde ook voor een betere botervoorzie- ning. Er waren in Vlissingen slechts twee bakke rijen die brood bakten voor de 10.000 in woners, terwijl Middelburg acht bakkerijen tot zijn beschikking had voor 21.000 inwo ners. De kwaliteit van het brood liet ook te wensen over vanwege de mengverhouding rogge met tarwemeel. Elders op Walcheren paste men een andere mengverhouding toe waardoor het brood van betere kwaliteit was. Huisvesting Noodvoorzieningen en herstelwerkzaamhe den moesten in snel tempo plaatvinden. Dit zou vooral het personeel van 'De Schelde' de gelegenheid verschaffen om zich weer in Vlissingen te vestigen. Het grote probleem lag voornamelijk in het gebrek aan materi aal. Dakbedekking was slecht verkrijgbaar. Glas en cement waren er helemaal niet. De elektriciteits- en gaslevering was lang zaam weer op gang gekomen. De water voorziening was aanvankelijk afkomstig van Biggekerke en Oranjezon. Het drinkwa ter moest nu vanuit Noord-Brabant worden aangevoerd. In het begin van januari 1945 bereikte het Brabantse water de nieuwe wa tertoren bij de Buitenhaven. Door slechte weersomstandigheden, waardoor leidingen bevroren raakten, kon het water de stad echter nog niet bereiken. Het drinkwater werd in tankwagens overgepompt en ver volgens aan de inwoners gedistribueerd. Ter voorkoming van het regelmatig over stromen van de wijken in het zuidelijke deel van de stad is begonnen met het maken van een nooddijk aan de noordzijde van de Singel en de Paul Krugerstraat. Het puinruimen in de verwoeste stad ver liep moeizaam. Alles moest met paard en wagen gebeuren. Er waren echter maar 75 paarden en 40 wagens beschikbaar, waarvan sommige ingezet werden voor de voedselvoorziening, verhuizingen en de dis tributie van drinkwater. Distributie De stemming onder de bevolking had sterk te lijden onder deze omstandigheden. De waarnemend politiecommissaris zag in deze groeiende ontevredenheid een vrucht bare voedingsbodem voor communistische propaganda. In de loop van februari was de situatie nog weinig verbeterd. Op de stranden spoel den regelmatig balen met Amerikaanse patentbloem aan. Graag maakten bakkers daar dankbaar gebruik van om de smaak van hun brood te verbeteren. De Vlissingse arts Veening was het daar niet mee eens. Hij wilde de patentbloem bestemmen voor het bakken van witbrood ten behoeve van maagpatiënten. De omstandigheden leidden tot nieuwe on regelmatigheden bij 'De Schelde'. Dit keer klaagden de werknemers over de slechte wijze van bonverstrekking van margarine. Het leidde tot een betere regeling voor het verkrijgen van margarine. In de stad ontstond onvrede over de alge mene verdeling van de distributiebonnen. Men kreeg sterk de indruk dat er in Vlissin- gen twee soorten burgers waren, namelijk de bevoordeelden, het personeel van 'De Schelde', en de achtergestelden, in casu de overige inwoners. In hun ogen bestonden er twee distributieregelingen, een ruime en ongeordende voor het personeel van de scheepswerf en een engere, geordende voor de rest van Vlissingen. Bij het naderen van de lente lag de stad nog vol met puin en afval. Het gemeente bestuur vreesde door het verbeteren van de weersomstandigheden een vliegen- en rattenplaag, met besmettelijke ziekten als gevolg. Het puinruimen was echter geen prioriteit. Het maken van de nooddijk was dat wel. Dit werk vorderde langzaam door 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 14