De Boulevard Bankert met op de achtergrond de verwoeste huizen aan de Coosje Buskenstraat en de Boulevard de Ruyter met de Gevangentoren. Op de voorgrond de persleiding die een meng sel van zand en water transporteert om het gat in de Nolledijk te sluiten, 1945. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) (uit collectie A.J. Feij) het gebrek aan materiaal en geschoolde ar beidskrachten. Stijgende onrust Bij 'De Schelde' bleef het onrustig. Op 22 april 1945 gingen circa 60 werknemers van de plaatwerkerij in staking. Ze eisten loonsverhoging en hun eisen werden inge willigd. Ook in mei begonnen enkele afdelin gen van 'De Schelde' een staking in verband met de slechte voedselvoorziening. Enkele andere Vlissingse bedrijven sloten zich daar bij aan. Het gemeentebestuur zag in dat een groot deel van de bevolking steeds meer ontstemd raakte over de algemene gang van zaken na de bevrijding, vooral over de voedsel-, textiel- en schoenenvoorziening. Een betere voorlichting door de bevoegde instanties had dit waarschijnlijk voorkomen, aldus een woordvoerder van de gemeente. In juni 1945 waren de meeste straten in de stad puinvrij en goed begaanbaar. De nooddijk aan de Singel was gereed waar door het zuidelijke stadsdeel geen last meer had van overstromingen. De stemming van de bevolking werd er echter niet beter op. Weer was de voedselvoorziening de oor zaak. Er gingen geruchten rond dat er in andere delen van Zeeland en in delen van Brabant de meeste groenten zonder bonnen verkrijgbaar waren. In Vlissingen hanteerde de distributiedienst nog steeds dezelfde voorwaarden als in het begin van 1945. Ook vet en rookartikelen bleken elders ge makkelijker verkrijgbaar. Na de lenteperi ode werd het gemeentebestuur geconfron teerd met berichten over een afnemende geestelijke volksgezondheid. Desgevraagd verklaarden deskundigen op dat gebied dat met name bij huisvrouwen nerveuze stoor nissen optraden die te wijten waren aan het gedwongen samenwonen met meerdere gezinnen in slechte huizen. Na de zomer periode bleken de klachten vrijwel verdwe nen. De verbeterde weersomstandigheden Januari 2021 13

Den Spiegel | 2021 | | pagina 15