Den Groenen Vliegende Draeck van Maerten Tromp Arthur Scheijde De zeebodem rondom Zeeland ligt bezaaid met geschiedenis. Gedurende eeuwen eindigden ettelijke schepen in de verraderlijke wateren tussen Vlaanderen en Goeree. 'Bestevaêr' staat bekend als de bijnaam van de meest beroemde inwoner van Vlissingen. Hij nam deze bijnaam over van zijn geliefde en gerespecteerde voorganger Maerten Harpertsz. Tromp. Tromps schip den Groenen Vliegende Draeck duikt in 1631 onder de golven op slechts '2 mylen' afstand van Vlissingen. Dit is ook het schip waarop kort na het veroveren van de zilvervloot Piet Heyn in gevecht met Oostender kapers sterft. De met drakenornamenten gedecoreerde zeilboot de Groene Draak vernoemde de koninklijke familie naar Tromps zeekasteel. Het oude schip is ongetwijfeld vernoemd naar het mystische, middeleeuwse vuur spuwende wezen. Het losbranden van haar groen uitslaande 'Metale' (bronzen) stuk ken zorgt voor een vuurmond die de naam van het schip ruimschoots waar maakt. Groen en Vliegend Tijdens het Twaalfjarig Bestand (1609 1621) verkleint de Republiek de oorlogs vloot. Veel oorlogsbodems komen in VOC-dienst en andere verdwijnen naar het buitenl and. Rond het aflopen van het Be stand nemen de Duinkerker kapers steeds sneller varende fregatten in gebruik om aan Nederlandse schepen te ontkomen. In 1626 begint de Republiek grotere schepen te bouwen. De als grootste schip in 1623 gebouwde Groenen Vliegende Draeck geldt als het paradepaard van de admiraliteit van de Maze. Dit is een schip van 220 last en circa 35 meter lengte, bemand met 90 zeemannen en 30 soldaten. Het heeft een vuurkracht van 26 stukken, bestaande uit twee 36-ponders, twee 24-ponders (half cartouwen) en twee 12-ponders van brons en zestien 18-ponders en vier 6-ponders van ijzer. Latere oorlogsschepen hebben als zwaarste geschut vooral 24-ponder cartou- wen. Ze is befaamd om haar zeilkwaliteiten: ze is bestuurbaar 'gelijck een tol en vaert als een visch en is soo stijf als een dijck'. Het weet Duinkerker kapers vliegensvlug te grijpen. Meer dan eens komen de andere schepen er pas later bij. Het schip heeft twee namen. Van 1625 tot 1628 is ze het vlaggenschip van Jasper Liefhebber. Hij noemt het schip de Vliegende Draeck. Van 1629 tot haar ondergang in 1631 is Maerten Tromp de commandant, die het de Groene Draeck Links een theelepel van de Groene Draeck (col lectie Scheijde). Rechts: Oorlogsschip op zee, Hendrik Cornelisz. Vroom, 1615 - 1629 (Rijksmuseum RP-T-1902-A-4637) Januari 2021 19

Den Spiegel | 2021 | | pagina 21