Piet Heyn krijgt begin juli een plechtige be grafenis in de Oude kerk in Delft. Tromp ontvangt van de Staten van Holland een gouden ereketen voor zijn moedige optre den. In de tussentijd ondergaat de Draeck reparaties. Wanneer Tromp weer het ruime sop kiest weet hij een kaper uit Nieuwpoort het strand op te jagen. Hij zet het schip in lich terlaaie. In september 1629 maakt Tromp de Draeck weer schoon voor de Engelse kust. Een zware storm stuwt het schip aan de grond, maar nog dezelfde dag weten ze het weer vlot te krijgen. Later deze maand maken ze jacht op twee Duinkerker Kapers. Opnieuw grijpt de Draeck één van de twee Duinkerkers. De andere kaper weet te ont komen. Als dank voor dit moedige optre den ontvangt Tromp een tweede gouden ereketting, dit keer van de admiraliteit. Jaloers Al sinds het overlijden van Piet Heyn pro beert Liefhebber 'zijn' Draeck terug te krij gen. Hij is in rang hoger dan Tromp en het irriteert hem dat niet hij, maar een kapi tein in lagere rang het commando voert over het cloecste en beseilste schip van de Maze. Liefhebber wendt zich tot de Staten- Generaal. Deze doen een beroep op de ad miraliteit, maar die weigert. Later probeert hij het opnieuw rechtstreeks bij de admi raliteit, maar deze weigert wederom. De derde keer probeert Liefhebber het weer bij de Staten-Generaal die nu met klem een verzoek doet bij de admiraliteit. De admira liteit van de Maze legt per brief uit waarom ze opnieuw weigeren. Liefhebbers opmer king dat hij het schip in een groote naam aan welbeseiltheit had getracht, gaat niet gepaard met toelichting op uit welke acties dit zou blijken. Het is beter als Liefhebber Tromps diensten erkent en genoegen neemt met Witte de With's schip dat de ad miraliteit al voor Liefhebber heeft bestemd. Draeck op jacht Tromp konvooieert met de Draeck vissers schepen en VOC-schepen. Wanneer hij in januari 1630 een Duinkerker ziet, hijsen ze in zijn vloot allemaal de Bourgondische vlag. De kaper vertrouwt deze truuk niet en slaat op de vlucht, maar de Draeck is ook deze kaper te vlug af. Enkele dagen later verovert Tromp nog een kaper en een Bordeauxvaarder met een lading wijn. Eén schip dat hij achtervolgt jaagt hij in Engeland op het strand waar het in tweeën breekt. Hier en daar verovert hij nog een paar schepen. Pas wanneer de voorraden op zijn keert Tromp terug naar zijn thuishaven. Om de Staten-Generaal goed in te pepe ren dat de admiraliteit een juist besluit nam door het schip aan Tromp te laten, sturen ze hem naar de Staten-Generaal toe om zelf verslag te doen van zijn veroveringen. Ondertussen ondergaat de Draeck weer flinke reparaties. In 1630 voltooit Tromp weer een kruistocht met het konvooieren van VOC- en haringschepen. Ook ontmoe ten ze twee maal het kaperschip van de vice-admiraal van Duinkerken, maar deze is beide keren te snel. De eerste twee maanden van 1630 zijn grote reparaties nodig en is de Draeck het laatste schip dat weer in zee gaat. In een eskader onder commando van Liefhebber vaart Tromp weer uit op zijn geliefde schip. Tromp levert tijdens deze kruistocht in zijn eentje een heftige strijd met twee Duinkerker kapers terwijl Liefhebber zeven zeemijl verder bij VOC-schepen blijft. Dit keer klaagt Tromp achteraf bij de admira liteit over zijn meerdere. Dit conflict komt tot in de Staten-Generaal waar Liefhebber zich verontschuldigt. Hij had het schieten wel gehoord, maar hij wilde de koopvaar ders beschermen. Liefhebber wordt niet ge straft, maar wordt wel gemaand te kruisen (strijd te leveren) bóven konvooieren. Voor de derde maal ontvangt Tromp een gouden keten. Het is inmiddels wel duidelijk waar om den Groenen Vliegende Draeck bekend staat als Tromps schip! 1631 Het grootste deel van 1631 leidt Liefhebber kruistochten in de Noordzee in afwachting van terugkerende VOC-schepen. Pas laat 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 24