I roinp Néér lands Befte-Vader, welken hy met ongemeene vriendelijkheid bejegende, en zyn kinders noemde; gelijk hy ook daarom van hen Bestevaar wierd geheeten.' Uitsnede van de kaart van de kust van Zeeland Tromps bijnaam duidelijk aangegeven als 'vader' in J. Bara's 'Godvruchtige verklikker...' uit 1652. Nazaat In 2017 bezoekt Irene Moors voor het pro gramma Verborgen Verleden het Gemeente archief Vlissingen in een zoektocht naar haar voorouders. Gemeentearchivaris Ad Tramper laat haar in het depot documen ten zien. Hetzelfde programma zoekt ook de voorouderlijn uit van Nederlands favo riete brombeer Maarten van Rossem. Een voorouder brengt hem naar de Grote Kerk in Delft. Hij blijkt via een bastaard een na komeling te zijn van Maerten Tromp. Zijn reactie is nuchter: Ik heb niet zoveel met bootjes....maar dit vind ik toch wel leuk. Bestekken Van alle admiraliteitsarchieven is specifiek het Zeeuwse admiraliteitsarchief nog ruim aanwezig. De Rekenkamers met jaarlijkse rekeningen te water, ammunitieoverzichten, equipagelijsten, aquiten en gedetailleerde genummerde lijsten van stukken geschut zijn een schat aan informatie over Zeeuwse oorlogsbodems in de zeventiende eeuw. Vlaanderen ()J. van Keulen, 1735). Arent Vos, de vertegenwoordiger van de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed tijdens de zoektocht naar het wrak van de Wal cheren (1665-1689), gaf aan dat het vin den van dat wrak iets kan vertellen over de manier van schepen bouwen in Zeeland. Werden eerst de ribben geplaatst en ver volgens de scheepshuid aangebracht, of bouwden ze hier van laag geleidelijk steeds hoger, zoals ze dit in Rotterdam en Amster dam verschillend deden? Van de bouw van de Groene Vliegende Draeck in 1623 is weinig tot niets bekend. Ook het bouwbestek van bijvoorbeeld de Zeven provinciën is er niet meer. Dit komt door een grote brand in de archieven van de Hollandse admiraliteiten. De Zeeuwse historicus wijlen dr. Doeke D. Roos had in zijn archief een dik pakket met Zeeuwse bestekken van schepen van 1620 tot 1655. Dit zijn gedetailleerde beschrijvin gen van hoe schepen als Johan Evertsens Vlissingen in 1632 en Adriaan Janssen Gloeiende Ovens Westcapelle in 1637 ge bouwd moesten worden. Wat scheepsbouw en uitrusting betreft ligt een schat aan in formatie in de grote kluis van het Zeeuws Archief in Middelburg. Zeeland Restanten van het wrak van den Groenen Vliegende Draeck liggen wellicht nog in de Zeeuwse zeebodem. Dit vliegensvlugge schip voer veelvuldig in de Zeeuwse wate ren op zoek naar Duinkerker en Oostender kapers. Het is goed om niet te vergeten dat 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 26