Na de bevrijding Adri Meerman te rivieren en de geallieerden richtten zich daarna op Duitsland en niet, zoals velen hoopten, op het nog bezette westelijk deel van Nederland. Het oktobernummer van 2019 van Den Spiegel was geheel gewijd aan de herdenking van de Slag om de Schelde. Naast het militaire verhaal ging het hierbij vooral om het leven van de inwoners van Vlissingen, alle bezettingsjaren door. Hoe verging het de bevolking na de bevrijding in november 1944. Problemen als huisvesting, de gevolgen van de inundatie, voedsel voorziening en allerlei praktische zaken. Als ge volg hiervan waren allerlei maatregelen en beperkingen door de overheid nodig. Een ingrijpen in het dagelijks bestaan. Als we een vergelijking mogen trekken, ook in onze tijd hebben we te maken met maatregelen die grote invloed hebben op ons leven. Niet als gevolg van een oorlog, maar door een levensbedreigend coronavi rus. Ten tijde van het schrijven van dit ar tikel beleven we een tweede besmettings- golf en het is nog onduidelijk waar we op af koersen. Als deze pandemie al zoveel oproept bij ons, hoe moet de stemming on der de bevolking toen zijn geweest. Je huis kapot of in het water, gebrek aan van alles. Najaar 1944 De mislukte operatie Market Garden in september 1944 had grote gevolgen voor Nederland. De aandacht van de geallieerde legerlei ding ging daarna naar het vrijmaken van de Westerschelde om de haven van Antwerpen te kunnen benutten voor de noodzakelijke bevoorrading van hun troepen. Daarnaast was het van belang om de in september veroverde corridor in het oostelijke deel van Brabant te handhaven en zo mogelijk uit te breiden. In november 1944 waren Brabant en het grootste deel van Zeeland bevrijd. Het front stabiliseerde zich in het gebied rond de gro- Januari 1945 begon met onstuimig winter weer. Deze weersomstandigheden, gecom bineerd met de problematiek rond de be voorrading van voedsel en brandstof leidde tot een voedselcrisis. De Hongerwinter diende zich aan. Hoe was de situatie in Ritthem, Souburg en Vlissingen? Walcheren bevrijd In het bevrijde Zeeland had het militaire gezag sterke behoefte om een goed beeld te krijgen van de situatie in de dorpen en steden. Op 27 december 1944 richtte de Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland C.W. Slot een brief aan alle bur gemeesters in Zeeland. Hierin riep hij de burgemeesters op om maandelijks een kort verslag in te zenden over de algemene toestand in hun gemeente, te beginnen op 1 januari 1945. De verslagen moesten een duidelijk beeld schetsen over het getal der bevolking, de gezondheidssituatie en de huisvesting. Dat gold ook voor de toestand van de openbare bedrijven die verantwoor delijk waren voor gas-, water- en elektrici teitsvoorziening. Tevens vroeg de Militaire Commissaris aandacht voor de commu nicatie- en transportmiddelen en andere praktische zaken. Niet onbelangrijk achtte hij bovendien de kennis over de stemming onder de bevolking. Deze maandverslagen tonen een duidelijk beeld van de situatie waarin de bewoners van Vlissingen, Souburg en Ritthem verkeer den tijdens de maanden na de bevrijding. Ritthem In het begin van de middag van zaterdag 7 oktober 1944 bombardeerden 62 Avro Lancaster bommenwerpers de Ritthemse Januari 2021 3

Den Spiegel | 2021 | | pagina 5