De Dorpsstraat in Ritthem tijdens de inundatie, 1944. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) (uit fotocollectie A.G. Kruithof) zeedijk even ten westen van Fort Ramme- kens. Rond hetzelfde tijdstip moest de Nolledijk bij Vlissingen het ontgelden. Eer der was de dijk van Westkapelle getrof fen en later zou de dijk tussen Veere en Vrouwenpolder worden gebombardeerd. Het doel van de geallieerden was om het schiereiland Walcheren onder water te zet ten en zodoende de sterke Duitse verde diging te verzwakken. Dit lukte ten dele. Walcheren raakte grotendeels overstroomd met uitzondering van de duingebieden, en kele dorps- en stadskernen en het noord oostelijke deel van het schiereiland. Vanwege het opkomende tij stroomde het Westerscheldewater met enorm geraas door het ontstane gat in de dijk bij Ramme- kens. Al snel raakte het land overstroomd en veel inwoners van Ritthem zochten hun toevlucht op de bovenverdieping of zolder van hun huis. De meeste inwoners echter evacueerden naar de hoger gelegen de len van Walcheren, vooral naar Nieuw- en Sint Joosland. Half oktober 1944 telde het dorpje 250 evacués uit Ritthem. Ook de bunkers van de Duitsers raakten onder wa ter met als gevolg dat een deel van de be zettende macht ook een goed heenkomen moest zoeken. In Ritthem namen ongeveer 4 vijftien Duitse soldaten hun intrek in de pastorie. Met de dag steeg het waterpeil en een aan tal woningen en boerderijen stortte in. Het vee werd in schuren op een verhoging ge plaatst of naar nog droge plekken van het dorp gebracht. Op 1 november 1944 voerden geallieerde troepen geslaagde landingen uit in West- kapelle en Vlissingen. Na een hevige strijd lukte het de geallieerden om het verzet van de Duitsers op het schiereiland te breken. Op 8 november 1944 was Walcheren be vrijd. In Ritthem ondervonden de troepen geen weerstand meer van de achterge bleven Duitse troepen toen ze vanuit Fort Rammekens en De Schone Waardin opruk ten richting de overstroomde dorpskern. De verslagen van Ritthem Rond de jaarwisseling bleken de meeste inwoners vanwege het water geëvacueerd. Voor de overgebleven 60 inwoners was er voldoende voedsel. Het gemeentebestuur maakte zich wel grote zorgen over onge veer 300 mud aardappelen, die lagen op geslagen op de Trekdijk. Deze dijk bleek in desolate situatie te verkeren en daarom Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 6