ten verrichten aan de beschadigde zeedijk. Zij konden in de barak van Fort Ramme- kens worden gehuisvest. Als gevolg daar van moest het gezin van de fortwachter hun woonruimte verlaten. Hiermee ging het toezicht verloren op de opgeslagen grote hoeveelheid wapens en munitie in het fort. Verplaatsing van de wapens en munitie was dus strikt noodzakelijk. In de omgeving van het fort was een begin gemaakt met het ruimen van de landmijnen vanwege de noodzakelijk herstelwerkzaamheden aan de dijk. In mei 1945 maakte de burgemeester van Ritthem in zijn verslaglegging ernstige be zwaren tegen de verse vis- en groentedis tributie op Walcheren. De geïnundeerde plattelandsgemeenten vielen buiten deze distributie. De inwoners hadden weliswaar voldoende voedsel maar het eenzijdige me nu bevatte te weinig vitaminen. Halverwege het jaar was begonnen met het opspuiten van zand nabij het gebombar deerde gat in de dijk. Men hoopte vóór het aanbreken van het stormseizoen alle gaten in de Walcherse dijken gedicht te hebben zodat aan de droogmaking begonnen kon worden. Voor het eerst sinds de inundatie kregen de inwoners van Ritthem weer de beschikking over elektriciteit. De NV PZEM legde hier voor een noodleiding aan in de bebouwde kom. De gasvoorziening bleek een iets las tiger op te lossen probleem. Met het ruimen van landmijnen in het be langrijke landbouwgebied van de Schorer polder was eindelijk begonnen. Hiervoor werden Duitse militairen ingezet. De wens om de beschadigde dijken nog in 1945 te dichten kwam niet helemaal uit. De dijkgaten van De Nolle, Westkapelle en Vrouwenpolder konden in oktober nog wor den gedicht. De dijk bij Rammekens moest wachten tot 22 februari 1946. De verslagen van Oost- en West-Souburg De strijd om de bevrijding van Walcheren had ook grote gevolgen voor Souburg. De inundatiebombardementen van begin oktober 1944 zorgden ook in beide delen van Souburg voor overstroming. Ter voor- Sluiting van het gat in de dijk bij Fort Rammekens, circa 1945. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen) Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 8