Het rooms-katholieke Weeshuis op de hoek van de Glacisstraat en de Van Dishoeckstraat. Op de voorgrond de Doopsgezinde Kerk die tijdens de Tweede Wereldoorlog verloren is gegaan, circa 1895. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, Prentbriefkaarten). de Walstraat geschikt gemaakt om de kin deren op te vangen. Toen dit huis te klein werd verhuisden de wezen in 1883 naar de Palingstraat. Het ontwerp van het weeshuis aan de Gla- cisstraat is gemaakt door de Vlissingse ge meentebouwmeester J.C. Harte. Het bevat te, behalve een kapel, aan beide zijden jongens- en meisjeszalen. Op de verdieping waren de slaapzalen ingericht. Aan de ach terzijde van het huis bevond zich een mooie tuin. Na de inwijding in 1891 betrokken een dertigtal wezen het gebouw maar in de loop der tijd kwam ook de ziekenzorg in beeld. Een verslag uit 1909 laat zien dat er toen al 117 personen werden verpleegd met 2552 verpleegdagen. De leiding berustte bij de moeder-overste die elf zusters tot haar be schikking had. Op dat tijdstip waren er nog dertig minderjarige wezen in het gebouw woonachtig. Van Dishoeckstraat - Sint Josephziekenhuis De religieuzen van het uit 1891 daterende rooms-katholiek weeshuis op de hoek van de Glacisstraat/Van Dishoeckstraat besef ten al vrij snel dat ook de zorg en verple ging van zieken noodzakelijk werd. Vlissingen had slechts de beschikking over een Gasthuis aan de Hellebardierstraat en een Militair Hospitaal aan de Korenstraat. In de sterk groeiende stad boden deze kleine ziekenhuizen te weinig capaciteit. Bovendien was al bekend dat het hospi taal aan de Korenstraat waarschijnlijk ging sluiten. Na de komst van de chirurg-gy naecoloog A. Staverman in het begin van vorige eeuw begon een en ander in een stroomversnelling te raken. Er moest een operatiekamer in het weeshuis worden in gericht waardoor de zusters hun slaapver trekken op de benedenverdieping verlieten Voorgevel van het ziekenhuis Sint Joseph aan de Van Dishoeckstraat, circa 1915. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen, Collectie Dert). 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 10