*4/. stuur van Bethesda wilde graag een nieuw ziekenhuis bouwen en nodigde het bestuur van Sint Joseph uit tot samenwerking op het gebied van deze nieuwbouw. Dit was de eerste stap tot een fusie tussen de twee zie kenhuizen die overigens pas in 1971 kon worden gerealiseerd en waarbij ook het Gasthuis in Middelburg was betrokken. In 1974 sloot Sint Joseph de deuren en het bestuur ging toen deel uit maken van de Stichting Bethesda-Sint Josephziekenhuis. Een nieuw ziekenhuis is er overigens niet gekomen. In november 1992 opende het Streekziekenhuis Walcheren de deuren op de locatie aan de Koudekerkseweg en ver ving daarmee in feite de drie bestaande zie kenhuizen op Walcheren: het Middelburgse Gasthuis en het Bethesda en Sint Joseph in Vlissingen. Toen moest de ziekenhuis kwestie in breed Zeeuws verband nog los barsten. Van Dishoeckstraat - Schoenfabriek Klijberg Voor de Vlissinger was de naam Klijberg al een begrip vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw. Rond 1867 ves tigde Hendrik Klijberg een schoenfabriek in een pand aan de Walstraat. De winkel bevond zich aan de voorzijde en de ach terzijde grensde aan de Vlamingstraat. Op die gevel valt nu nog steeds de tekst STOOMSCHOENFABRIEK te lezen. Het be drijf floreerde. Na de eeuwwisseling werk ten er maar liefst 45 personen en werden er ongeveer 500 paar schoenen per week vervaardigd. De zaken gingen zo goed dat de bedrijfsruimten aan de Vlamingstraat al snel te klein bleken. Uitbreiding ter plaatse was niet mogelijk waarna besloten werd een nieuwe fabriek op te richten op een terrein aan de Nieuwe Kolvenierstraat. Het kostte aannemer A. Hanewinkel slechts drie maanden om het gebouw te realiseren. Op 11 februari 1907 was het gebouw nog niet helemaal gereed maar dat was geen beletsel om de opening een officieel tintje te geven. Inmiddels had de Vlissingse ge meenteraad besloten de straatnaam te wij zigen in Van Dishoeckstraat omdat er in de Het door een bominslag verwoeste pand van de voormalige schoenfabriek van Klijberg aan de Van Dishoeckstraat. Het was toen in gebruik als magazijn van de Melkfabriek Koena, 1940. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen). binnenstad al een Kolvenierstraat bestond. Op het adres Van Dishoeckstraat 22 ver rees de nieuwe schoenfabriek. Het behoor de in die tijd tot de grote bedrijven in de stad samen met De Schelde, de Gasfabriek, de Stoomvaart Maatschappij, wasserij De Volharding en de Electrotinfabriek. In de jaren twintig van de vorige eeuw kwam het bedrijf in de problemen en vielen er ont slagen. Een einde voor de schoenfabriek dreigde. Wanneer het bedrijf daadwerke lijk de deuren sloot is niet bekend. Tijdens het begin van de Tweede Wereldoorlog was de fabriek in gebruik als magazijn voor de Vlissingsche melkinrichting Koena. Een voltreffer tijdens het geallieerde bombarde ment van 20/21 september 1940 beteken de het einde van het gebouw. Van Dishoeckstraat - Scheldekwartier In de volksmond heeft Het Scheldekwartier aan de Van Dishoeckstraat nog lange tijd De Scheldehal geheten. Veel Vlissingers van zekere leeftijd hebben er toneelavon den, dansavonden, toneelvoorstellingen, vakbondsbijeenkomsten, personeelsfees ten, muziekuitvoeringen of recepties bij gewoond. Het was dus een evenementen hal die niet alleen bestemd was voor de Scheldewerknemers. Het begon als een voudig schaftlokaal. Na de oorlog werd 10 Deri Spiegel

Den Spiegel | 2021 | | pagina 12