bouw grotendeels verloren door een brand. Die brak uit op de dag dat de personeels vereniging van De Schelde er het 20-jarig bestaan had gevierd. De kantine, het buffet en de filmzaal erboven gingen in vlammen op. De overige delen van het gebouw leden zware schade. Het herstel werd voortva rend ter hand genomen. Al in het begin van december 1967 konden de kinderen van de Scheldewerknemers hun sinterklaas feestje vieren in een volledig vernieuwd Scheldekwartier. In september 2005 moest het populaire Vlissingse evenementencen trum plaats maken voor de nieuwe woon wijk met dezelfde naam. Diverse bedrijven en bedrijfjes Van Dishoeckstraat Centrale hal van het vernieuwde Scheldekwartier aan de Van Dishoeckstraat met de wandschildering van kunstenaar Lex Horn, 1967. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen, Collectie Dert). een deel van de vroegere vliegtuigloods, die grensde aan de Van Dishoeckstraat, provisorisch als kantine ingericht voor het Scheldepersoneel. Kennelijk werd deze ook voor algemene culturele evenementen ge bruikt want gemeenteraadsleden spraken hun ongerustheid uit dat de hal daarna alleen maar voor Scheldewerknemers be stemd zou zijn. De ongerustheid bleek on gegrond. Heel Vlissingen mocht en ging profiteren van deze voorziening. Na het provisorische herstel volgde in 1947 een grondige opknapbeurt. De directie van De Schelde achtte een nieuwe naam wense lijk en schreef een prijsvraag uit. De naam Scheldekwartier kwam als resultaat uit de bus. Toch wilde de directie meer doen voor het personeel. Architect W. Messer kreeg opdracht om Het Scheldekwartier een ge daantewisseling te laten ondergaan. Dat resulteerde in een evenementengebouw met een kantine voor 750 personen en een toneelzaal met 725 zitplaatsen, de groot ste in Zeeland. Het beschikte voorts uit di verse kleine zalen en vertrekken voor ver gaderingen en cursussen, twee vestiaires en een imposant buffet. De kantine kreeg een multifunctioneel gebruik. Na de lunch van het Scheldepersoneel werd de ruimte 's middags gebruikt door de ouderensoci- eteit en kon 's avonds fungeren als foyer voor de toneelzaal. In 1967 ging het ge- Aan de noordzijde van het ziekenhuis wa ren in de loop der tijd diverse bedrijven en bedrijfjes gevestigd zoals de Electrische Steenhouwerij C.J. van Wezel op num mer 24. Het bedrijf, dat onder andere graf monumenten maakte, verhuisde in 1954 naar de Crucquiusstraat. Vóór de oorlog was er op nummer 26 de wasserij van S.B. v.d. Linden, na de oorlog voortgezet als wasserij Antoine. De brandstoffenhan- del van J. Daalhuizen was vanaf 1948 ge vestigd op nummer 32. Later, in het begin van de jaren zeventig, had J.J. Daalhuizen er een kadoboetiek. Die verhuisde in 1973 naar de Scheldestraat. In het begin van Vrachtauto van de brandstoffenhandel fa. J. Daalhui zen Zoon aan de Van Dishoeckstraat, circa 1948. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen). April 2021

Den Spiegel | 2021 | | pagina 13