ratieve gedachten. De plaatselijke mid denstand verenigde zich en liet het blad Gemeenschappelijk Belang huis-aan-huis bezorgen waarin Jan Flesch (een pseudo niem van de Vlissingse sigarenhandelaar L.J.M. Quasters) kritische artikelen schreef over De Broederband. Dit leidde tot een po lemiek die bijna een jaar duurde. Het bestuur van De Broederband probeerde het nog op te lossen met het uitschrijven van een open bare vergadering waarin standpunten kon den worden uitgewisseld over de vraag wat beter was: een coöperatie of een particulier bedrijf. Toen dit aanbod werd afgewezen be sloot De Broederband ook maar een blaadje over de stad te verspreiden waarin de mid denstand van repliek werd gediend. De strijd verstomde toen in 1932 het nieu we complex van De Broederband op de hoek van de Van Dishoeckstraat/Singel in gebruik werd genomen. Het ontwerp was afkomstig van Architectenbureau Rothui zen. Aanvankelijk was gekozen voor een grotere opzet maar vanwege de crisis be sloot de Vlissingse verbruiksvereniging tot een bescheidener opzet. De architect heeft geprobeerd de gevelwanden van de Singel en de Van Dishoeckstraat te koppelen door op de hoek een pand te ontwerpen dat hij betitelde als 'moderne romantiek'. Tijdens de officiële opening op 8 juli 1933 wapper de de coöperatieve regenboogvlag aan de gevel als symbool van de wereldomvatten de coöperatieve beweging. Aan deze bewe ging de schone taak om een eind te maken aan het egoïsme en de mensheid te voeren tot geluk en welvaart. Het complex aan de Singel behoorde in die tijd tot de modernste in Zeeland en bevatte behalve een winkel, kantoor en een bestuurskamer over diverse imposante werk- en opslagruimten. Een journalist van de Vlissingsche Courant liet zich rondleiden. De kelders van het com plex dienen voor de opslag van kaas, wijn, zuidvruchten en andere artikelen die koel bewaard moeten blijven. Op de graanzolder liggen vele soorten graan opgeslagen die met behulp van houten trechters uitmon den in het magazijn. Op een andere zolder ligt de bloem en het meel opgeslagen. Op de begane grond bevindt zich een kren- tenwasinrichting en een amandelpel- en breekmachine. Met de hygiëne wordt terde ge rekening gehouden. Er zijn waslokalen, douches en moderne toiletten voor het per soneel. In de bakkerij treft hij een planeet menger, eiklutsmachine en deeguitrolma- chine aan. Vanuit de bloemzolder belandt de gezuiverde bloem door een zeef in een kneedmachine, die 250 kilo bloem tegelijk tot deeg kan verwerken. Een verdeelma- chine snijdt het deeg vervolgens in gelijke stukken van hele of halve broden. Na het rijzen wordt het deeg met een lopende band naar de werktafels van de bakkers getrans porteerd die de verdere bewerking verzor gen voordat het in de ovens gebakken kan worden. In het broodmagazijn bevindt zich een broodsnijmachine. Vanuit de loketten in het magazijn kunnen de bezorgers het brood in ontvangst nemen. In die jaren verlieten meer dan 10.000 bro den de bakkerij en reden er zo'n zeventien bezorgwagens rond. Behalve met levensmiddelen, die vanuit de diverse kruidenierswinkels in de stad werden verkocht, hield het bedrijf zich ook bezig met de verkoop van brandstoffen, ka chels, bedden en zelfs fietsen. Na de oorlog ontstond er een samenwer kingsverband met de Coöperatie 'Eigen Hulp', de inkooporganisatie voor ambtena ren en beambten, en 'Ons Voordeel' die van katholieke huize was. In de jaren zestig verdween de Vlissingse Broederband met de lijfspreuk 'Samen zaaien-samen oogsten'. Vóór de sloop in 2017 werd het complex nog gebruikt door de Vlissingse verfhandel Simonis Verf. Paul Krugerstraat/Van Dishoeckstraat Prins Glas In 2004 bestond het bekende Vlissingse fa miliebedrijf tachtig jaar. De honderd heeft het net niet mogen halen. Na het uitspre ken van het faillissement in december 2020 heeft de eigenaar het complex verkocht aan een projectontwikkelaar. De kavel vormt nu onderdeel van de bouwplannen binnen het plan Scheldekwartier. April 2021 13

Den Spiegel | 2021 | | pagina 15