Achterzijde van de Paul Krugerstraat met de schoor steen en bedrijfsgebouwen van de voormalige wasserij Edelweis, 2007. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen; foto J. Simonse). Het werd een begrip in Vlissingen. In 1918 werkten er 45 personen. Twaalf jaar later telde het personeelsbestand al 71 personen en behoorde het tot de belangrijke werkge vers in de stad. Bij het geallieerde bombardement van 31 mei 1943 kreeg de wasserij een voltref fer te verduren. Het kostte negen vrouwe lijke werknemers het leven. De gebouwen waren dermate beschadigd dat de bedrijfs voering moest worden beëindigd. Toch zou op dezelfde plaats een nieuwe wasserij verrijzen. Dit keer met de hoofdin gang aan de Paul Krugerstraat. Op maan dag 16 mei 1949 gingen de deuren open van Wasserij Zeeland. Oprichter B. van der Linden wijzigde de naam later dat jaar in Wasserij Edelweis. Vele grote bedrijven maakten gebruik van de wasserij zoals be jaardenhuizen, loodswezen, De Schelde en de Olau Line. Tegen het eind van de jaren negentig verdwenen de grote klanten en moest het bedrijf de deuren sluiten. Niet lang erna volgde de sloop van de bedrijfs gebouwen. De woning en kantoor werden in 2019 gesloopt in verband met een ge plande doorsteek van de Paul Krugerstraat naar de nieuwbouw in het Scheldekwartier. Lange tijd was de 50 meter hoge schoor steen van de wasserij beeldbepalend in de omgeving. Het was een overblijfsel van de wasserij uit 1899. In verband met de aan schaf van een nieuwe ketel en brander werd de schoorsteen rond 1984 buiten gebruik gesteld. D. van der Linden, die zijn vader in 1978 als directeur was opgevolgd, had twij fels over de bouwkundige staat. Restauratie was te kostbaar waarna hij besloot tot het toppen van de schoorsteen. Hij wilde be slist niet tot volledige afbraak overgaan. Het laatste gedeelte moest blijven staan als symbool voor de wasserij. Singelweg 29 - Brikettenfabriek Aan de Singelweg, vlakbij de Keersluisbrug en naast de Electro-Tinfabriek, richtten de Vlissingers D. van Verre en I. van Houte in 1896 een brikettenfabriek op. Het bedrijfje had een ruime werkplaats, een ketel- en machinekamer, bergplaats en kantoor. De aanvankelijk door stoom aangedreven ma chines zorgden ook voor het drogen van de producten. In het begin van de vorige eeuw breidde het bedrijf de werkzaamheden uit met een graanmalerij en houtzagerij. Toch kwam de brikettenfabriek in de problemen en raakte in 1909 in liquidatie. Het was de Vlissinger A. Verhagen die in 1910 toch probeerde de onderneming nieuw leven in te blazen. Hij heropende het bedrijf als stoomzagerij met houtverkoop. Volgens ad vertenties in de kranten was het voor land bouwers en veehouders het goedkoopste adres voor damstaken, mestputpalen en schuurplanken. In de loop van de Eerste Wereldoorlog begon er schaarste te ont staan aan brandstoffen. Onder directie van het bekende Vlissingse bedrijf F. Wibaut Zoon werd de oude brikettenfabriek op ii" "liinilg-I Luchtfoto met links het Café Keersluis, in het midden de Electrotinfabriek en rechts de Brikettenfabriek, circa 1925. (Zeeuws Archief, Fotocollectie Vlissingen). April 2021 15

Den Spiegel | 2021 | | pagina 17